,,Bez kawy nie zaczynam!”, czyli o wpływie kawy na efektywność pracowników

In: Kawa w biznesie On:

Efektywność w pracy to zagadnienie, nad którym zastanawia się nie jeden przedsiębiorca czy manager. 

Firmy przykuwają coraz większą uwagę do dbałości o pracownika i jego dobre samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że wypoczęty i zadowolony pracownik – to efektywny pracownik. Zwiększać wydajność pracowników można na wiele sposobów – od skrócenia godzin pracy, przez owocowe wtorki, po stworzenie pokoju zabaw z piłkarzykami i leżakami, aż po... zainwestowanie w dobry ekspres do kawy! 

Badania dowodzą, że nawet ponad połowa Polaków zaczyna dzień pracy od filiżanki kawy. Większość z nich, w późniejszych godzinach sięga również po kolejną. Zdaniem lekarzy, przeciętny dorosły człowiek, nie powinien wypijać więcej niż 4 kawy na dobę. Kawa, oprócz tego, że jest smaczna, ma również inne zalety, ale czy znacząco wpływa na efektywność w pracy?

Kawa to ulubiony napój Polaków. Wypijają ją niemal wszystkie grupy zawodowe – naukowcy, managerowie, profesorowie, lekarze oraz przedstawiciele wielu innych specjalności. Ekspres do kawy stał się więc obowiązkowym wyposażeniem każdego nowoczesnego biura i ulubionym towarzyszem pracowników, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy. 

3.jpg

Kawa a integracja miejscu pracy

Nad znaczeniem picia kawy w miejscu pracy i jej wpływie na jakość wykonywanych zadań zastanawiano się nie raz. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP dowiodły, że picie kawy ma duży wpływ na relacje biznesowe i jakość pracy. Picie kawy to nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb z piramidy Maslova, ale także swego rodzaju rytuał odgrywający ogromną rolę w integracji pomiędzy pracownikami oraz stworzeniem miłej atmosfery w biurze. Bo czy nie łatwiej i przyjemniej rozmawia się przy filiżance aromatycznej małej czarnej? Spotkania przy ekspresie do kawy to idealne miejsce do wymiany informacji. Filiżanka kawy sprzyja budowaniu koleżeńskich relacji, nawiązywaniu nowych znajomości i łagodzeniu stresu. Kilkuminutowe przerwy na kawę w ciągu dnia są wręcz wskazane, aby dbać o dobrą atmosferę w pracy.

Kawę warto także serwować pracownikom podczas konferencji, webinarów i biznesowych spotkań. Nic tak nie dodaje energii i nie orzeźwia zmęczonych umysłów w tracie długich spotkań, jak kawa. Dawka kofeiny pozwala zwalczyć senność, a dwie filiżanki kawy dziennie zwiększają przyswajanie informacji. Efekty działania kofeiny są odczuwalne po upływie około pół godziny, więc gdy zbliża się czas ważnej rozmowy z klientem, warto wcześniej zaproponować pracownikom filiżankę małej czarnej.

Kawa a efektywność pracowników

Wielu badaczy uważa, że ​​uzależnienie ludzkości od kofeiny przyniosło wiele korzyści. Zdaniem historyka Marka Pendergrast, kawa (i kofeina) pomogła cywilizacji zachodniej na tyle wytrzeźwić, aby zabrać się do pracy. Jerry Seinfeld twierdził, że kawa uczyniła nas bardziej produktywnym społeczeństwem. Ale czy istnieje jakakolwiek naukowe potwierdzenie tezy, że kofeina w postaci kawy czyni nas lepszymi pracownikami? A co dokładnie kofeina robi dla naszych zmęczonych mózgów?

Odpowiedź możemy znaleźć u Stephena Brauna, medycznego pisarza, który przeprowadził badania nad kofeiną w swojej książce „Buzz: The Science and Lore of Alcohol and Caffeine”, którą co prawda opublikował w 1997 roku, ale do dzisiaj stanowi ona jedno z lepszych źródeł na ten temat.

Według Brauna kofeina blokuje receptory adenozyny, związki w mózgu, które powodują senność. Innymi słowy, pisze w książce, spożywanie kofeiny jest jak „wkładanie bloku drewna pod jeden z głównych pedałów hamulca w mózgu”. Oczywiście istnieje ogromna różnorodność wpływu kofeiny na poszczególne osoby, która zależy od genetyki, tolerancji i innych czynników. Badania wykazały, że przy niskich dawkach (od 100 do 250 mg) kofeina poprawia czujność i sprawność umysłową, szczególnie u osób, które są już zmęczone. Neuronauka donosi, że dzięki temu jesteśmy bardziej wspierający się w sytuacjach społecznych. Jedno z badań wykazało nawet, że wyższe spożycie kofeiny pomogło zmniejszyć ryzyko wypadków w miejscu pracy.

Tematyką picia kawy w miejscy pracy zajęło się także Honest Coffees. Ich badania wykazały, że osoby, które piją co najmniej dwie filiżanki kawy dziennie będą bardziej skłonne zostać w pracy godzinę dłużej niż ci, którzy kawy nie piją wcale. Ponadto miłośnicy kawy deklarują u siebie większą koncentrację.

Dobroczynne właściwości kawy zauważają przede wszystkim osoby wykonujące tak zwane prace „kreatywne”, czyli specjaliści ds. PR, copywriterzy, dziennikarze czy też pracownicy agencji marketingowych. Dla nich przerwa na kawę to świetna okazja na umysłowy reset i czas na zastanowienie się nad nowymi projektami. Ci, którzy w pracy intensywnie wytężają umysł – architekci, naukowcy czy inżynierzy – czas na kawę traktują jako moment odprężenia i możliwość chwilowego oderwania się od pracy. Warto przywołać raport przygotowany z okazji Światowego Dnia Kawy, który pokazuje, że 43% osób pracujących w biurach uważa, że brak porannej kawy obniża ich produktywność. Jeśli dodamy do tego informację, że już sam kawowy zapach pozytywnie wpływa na efektywność i osiąganie lepszych wyników w pracy, brak kawy w miejscu pracy okazuje się poważnym zaniedbaniem. Jednak nie tylko pracownicy umysłowi doceniają pozytywny wpływ kawy na ich pracę! Pracownicy fizyczni również ją piją, aby się pobudzić i móc jeszcze efektywniej wykonywać swoją pracę. Udowodniono, że kawa poprawia wyniki sportowców i zwiększa wydolność mięśni o 25%. Za oddziaływanie na lepsze osiągnięcia zarówno na bieżni, jak i w biurze odpowiada jedna substancja, a mianowicie kofeina.

5.jpg

Silna wola a kofeina

Już dawno potwierdzono, że siła woli wyczerpuje się w ciągu dnia podczas podejmowania decyzji. To może być jeden z powodów, dla których Steve Jobs nosił ten sam strój każdego dnia. Nie musiał myśleć o tym, co będzie nosić, kiedy wstanie rano, dzięki czemu był w stanie zaoszczędzić siłę woli na podejmowanie większych decyzji.

Jak się okazuje, kawa może wzmocnić siłę woli i samokontrolę pracownika szczególnie, gdy jest zmęczony. Podejmowanie poważnych decyzji, kiedy organizm jest wyczerpany wiąże się z dużym ryzykiem. Pracownik może narazić swoje wartości, ulegać presji w negocjacjach lub podejmować nowe projekty w nieodpowiednich czasach. Wcześniejsze picie kawy może jednak pomóc w utrzymaniu równowagi i podejmowaniu lepszych decyzji. Warto o tym pamiętać, jeśli po pracowitym dniu, należy podjąć ważną decyzję.

Szybsza nauka dzięki filiżance kawy

Wielu przedsiębiorców jest konsumentami treści, niezależnie od tego, czy są to artykuły i posty na blogach, magazyny, czasopisma branżowe, książki czy podcasty. Nowe informacje pomagają im podejmować decyzje, wprowadzać innowacje i wdrażać kolejne pomysły w firmie. Ciągłz nuka wymaga jednak skupienia i uwagi, które, podobnie jak siła woli, mogą zmniejszyć się w ciągu dnia. Wykazano, że 200 mg kofeiny może pomóc w szybszym rozpoznawaniu słów i zwrotów niż bez kawy. Wielu przedsiębiorców stawia sobie za cel zdobywanie nowych umiejętności, uczenie się technologii lub lepsze zrozumienie, gdzie ich firma stoi między innymi w swojej branży. Filiżanka kawy - lub dwie - może być tym, czego potrzebujesz, aby poświęcić całą uwagę badanemu materiałowi i wykorzystać go w firmie.

Picie kawy w grupie zwiększa jej produktywność i zaangażowanie?

W badaniu opublikowanym w 2013 r. zbadano wpływ kofeiny na nasz sposób myślenia. Wniosek był taki, że kawa może świetnie się sprawdzić, gdy chcemy skupić się na zadaniu, ale jeśli chcemy być kreatywni, to takie ,,skupienie” może uniemożliwić naszemu umysłowi odkrywanie nowego i rozbieżnego myślenia. Ten wpływ skupienia odnotowano również w innym niedawno opublikowanym badaniu, w którym stwierdzono, że podawanie kawy podczas spotkań może ożywić dyskusję, jednocześnie zwiększając zaangażowanie uczestników i ogólnie podnosząc zadowolenie z powodzenia spotkania. Autorzy uważali, że większość badań nad wpływem kawy na produktywność pracowników koncentruje się na poszczególnych osobach, dlatego chcieli sprawdzić, czy można zaobserwować podobny wpływ na wyniki grupy.

Badanie przeprowadzone przez UC Davis na temat wpływu kofeiny z kawy potwierdza, że picie umiarkowanych ilości może poprawić wydajność pracy w zespołach i poprawić postrzeganie innych osób podczas zajęć grupowych. „Widzimy, jak kawa jest podawana na wielu spotkaniach, ale zrealizowano bardzo mało badań dotyczących wpływu kawy na dynamikę grupy” - powiedziała adiunkt, asystentka profesora Vasu Unnava w jednym z wywiadów. Razem z mężem Rao Unnavą, dziekanem UC Davis Graduate School of Management, są autorami badania.

7.jpg

Wpływ kofeiny na podejmowanie decyzji w grupie

Małżeństwo Vasu i Rao Unnava oraz ich partner badawczy, Amit Singh, doktorant na Ohio State University, zaprojektowali eksperymenty z udziałem około 70 studentów, którzy już uczestniczyli w degustacji nowej marki kawy zaplanowanej na premierę w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycia wykazały, że kofeina zwiększa koncentrację grupy i zachęca każdą osobę do większego udziału w dyskusjach. Bardziej interesujące są osoby, które spożywały kawę kofeinową przed zadaniem grupowym, oceniając własne i wyniki grupy bardziej pozytywnie niż osoby, które nie piły kawy.

Artykuł Unnava „Kawa ze współpracownikami: rola kofeiny w ocenach siebie i innych w ustawieniach grupowych”, został opublikowany w Journal of Psychopharmacology. To pierwsze badanie przeprowadzone przez profesorów szkół zarządzania opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym.

Badanie University of California Davis jest pierwszym poważnym badaniem wpływu spożywania kawy na grupy w przeciwieństwie do osób fizycznych oraz pierwszym badaniem przeprowadzonym przez profesorów zarządzania.

Pamięć i poznawanie mogą się poprawić po spożyciu kawy

Udowodniono, że spożywanie kawy poprawia pamięć i funkcje poznawcze. W rzeczywistości regularne picie kawy może nawet poprawić ogólną funkcję poznawczą w miarę starzenia się, zamiast zapewniać tylko krótkotrwały zastrzyk. Naukowcy z Wydziału Psychiatrii i Psychobiologii Klinicznej Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że napoje zawierające kofeinę, spożywane z glukozą, poprawiają „wydajność poznawczą pod względem stałej uwagi i pamięci roboczej”.

Zatem kawa rzeczywiście poprawia wydajność! Wypij filiżankę kawy, a będziesz pamiętać więcej rzeczy ze spotkań, szybciej rozwiązywać problemy i być w stanie skupić się na (i wykonywać) zadania w sposób bardziej produktywny w ciągu dnia ... do pewnego momentu.

Wpływ kawy na zdrowie człowieka

Filiżanka kawy to jednak nie tylko zastrzyk dodatkowej energii. Podtrzymuje ona również bystrość umysłu, jak i wspomaga procesy pamięciowe. Poprawia kondycję i pomaga przy podejmowaniu decyzji. Chroni przed chorobą Parkinsona i obniża ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera. Ponadto wykazano, że osoby pijące kawę w liczbie od 3 do 5 filiżanek dziennie rzadziej zapadają na choroby serca niż osoby, które jej nie piją. Mała czarna ma też pozytywny wpłw na zdrowie psychiczne. Dziesięcioletnie badania prowadzone z udziałem ponad 90 000 pielęgniarek wykazały, że ryzyko zachorowania na depresję było mniejsze u osób regularnie pijących kawę. 

Pracownicy cierpiący na migreny powinni pić kofeinowy napój, gdy zaczną odczuwać dolegliwości, bowiem kofeina łagodzi migrenowe bóle głowy. Co równie ważne – z dobroczynnych właściwości kawy mogą też korzystać wszystkie osoby skarżące się na niskie ciśnienie krwi, ponieważ kawa skutecznie je podnosi. Ponadto kofeina błyskawicznie niweluje zmęczenie fizyczne oraz psychiczne. Z tego powodu tak wiele osób sięga po kawę w momencie, kiedy męczy ich senność. To skuteczny i w pełni naturalny sposób na dodanie sobie odrobiny energii w ciągu dnia – bez sztucznych substancji.

Kolejną cenną właściwością zdrowotną kawy jest jej pozytywny wpływ na samopoczucie. Kofeina sprzyja produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który odpowiada nie tylko za doskonałe samopoczucie, ale również za stabilny nastrój oraz chęć i entuzjazm do działania. Osoby pracujące umysłowo z pewnością docenią fakt, iż kawa pozwala na znaczną poprawę koncentracji oraz polepszenie pamięci krótkotrwałej – podczas trudnego dnia w pracy, kiedy trudno się skoncentrować się nad zadaniami, warto sięgnąć po aromatyczną, świeżo paloną kawę.

6.jpg


Picie kawy sposobem na wewnętrzny PR

Podobnie jak ergonomiczne krzesła, najnowsza technologia i wszechobecne syfony z wodą, kawa jest symbolem nowoczesnego biura, bez którego nie możemy się obejść. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że dobra kawa to sposób na lepsze stosunki z nie tylko z partnerami biznesowymi, ale także z personelem. Dzięki niej skutecznie zadba o zdrowie naszych podwładnych, którzy będą lepiej i efektywniej wykonywali swoje zadania. W jaki sposób zatem zadbać o komfort pracowników i możliwość zapewnienia im doskonałych warunków pracy? Warto wyposażyć biuro w dobrej jakości, wydajny ekspres do kawy, który stanie się doskonałym sposobem na poprawę relacji pomiędzy pracownikami, a także lepszym wykorzystaniem ich potencjału umysłowego.

Kawa kawie nierówna

Jednak, aby cieszyć się zdrowotnymi właściwościami kawy należy świadomie wybierać odpowiednie ziarna. Nie każda kawa jest zdrowa. Najlepszy wpływ na organizm człowieka ma dobrej jakości świeżo palona kawa. Istotne są tutaj nie tylko walory smakowe, które z pewnością dość łatwo docenią pracownicy, ale i zawartość kofeiny. Popularna Arabica zawiera około 1-1,5% kofeiny, z kolei Robusta może zawierać aż 3%. Niewielkie espresso może zawierać aż 60 mg kofeiny, a kawa parzona – 100 mg. Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać dziennej dawki 400 mg kofeiny – to maksymalna ilość, jaką jest w stanie przyswoić człowiek. Nadmiar wypitej kawy prowadzi do rozdrażnienia i bezsenności. Właściwości zdrowotne kawy wynikają więc nie tylko z jakości ziaren i sposobu przygotowywania napoju, ale takze z umiaru, który jest kluczem do sukcesu nie tylko w zdrowiu. Szukasz dobrej kawy, która będzie miała dobry wpływ na efektywność i którą pokochają Twoi pracownicy? Poznaj świeżo palone kawy świata od CaffeDelMondo!

Źródła:

5 Ways That Coffee Affects Productivity https://www.entrepreneur.com/article/290189

Caffeine-Not just a stimulant, 2010 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20888549

Coffee with Coworkers Is More Productive and Feels Better, UC Davis Study Finds, 2018 https://gsm.ucdavis.edu/news-release/coffee-coworkers-more-productive-and-feels-better-uc-davis-study-finds-0 

Is Coffee A Productivity Super Drug?, 2018 https://www.forbes.com/sites/adigaskell/2018/06/26/is-coffee-a-productivity-super-drug/#245cb0a09d4f

Combined Consumption Of Caffeine And Glucose Improves The Efficiency Of Brain Activity, 2010 https://www.bmedreport.com/archives/19920

Why Caffeine In Coffee Is A Miracle Drug For The Tired, 2013 https://www.npr.org/sections/thesalt/2013/04/23/178627908/why-caffeine-in-coffee-is-a-miracle-drug-for-the-tired?t=1582451961130 

Jakość kawy wpływa na atmosferę pracy i relacje biznesowe, 2010 https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jakosc-kawy-wplywa-na-atmosfere-pracy-i-relacje-biznesowe

Drink coffee at work? Caffeine-loving empoyees 'more likely to stay an extra hour’, Honest Coffees, 2017 http://www.express.co.uk/news/uk/785876/coffee-drinkers-work-extra-hour 

Raport badawczy pt. „Kawa jako element życia zawodowego pracowników małych, średnich i dużych firm” przeprowadzony przez Ipsos na zlecenie marek Nespresso Professional i Lyreco w kwietniu 2019 r. - tutaj korzystałam z informacji PAP, bo nie dotarłam do raportu bezpośrednio https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1326811%2Ckawa-polakow---obowiazkowo-przed-wyjsciem-z-domu%0A%0A.html

Nespresso: ponad 47 proc. Polaków najchętniej wybiera kawę z mlekiem, 2019  https://www.horecatrends.pl/kawiarnie_oraz_puby_coctail_bary/115/nespresso_ponad_47_proc_polakow_najchetniej_wybiera_kawe_z_mlekiem,1907.html

Josep M Serra Grabulosa, Ana Adan, Carles Falcón, Núria Bargalló. “Glucose and caffeine effects on sustained attention: an exploratory fMRI study”. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental, 2010 https://www.bmedreport.com/archives/19920 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień