Cechy kawy ziarnistej: crema - aksamitna pianka na ulubionej kawie

On:

Crema - czym jest i jak powstaje aksamitna pianka na kawie?


Crema kawy co to jest

Idealne espresso – kto z Was nie marzy o tym, by właśnie z takim napojem rozpocząć swój poranek? Z pewnością każdy prawdziwy kawomaniak nie pogardzi perfekcyjnie przyrządzoną kawą, która rozbudzi wszystkie kubki smakowe. Jakby to powiedział rodowity Włoch, idealne espresso powinno mieć trzy elementy: serce kawy, czyli samą jej esencję, body kawy oraz to, co rozpieszcza nasze zmysły – gęsta, aksamitna "pianka", czyli crema kawy. Czym jest i w jaki sposób stworzyć takie, które przeniesie nas w zupełnie nowy kawowy wymiar?

Czym jest crema kawy?

Pod pojęciem crema kawy kryje się wierzchnia warstwa naszego espresso, które powszechnie nazywane jest pianką. Crema kawy powstaje jako efekt parzenia kawy w tradycyjnym ekspresie ciśnieniowym. Crema tworzy się pod wpływem wysokiego ciśnienia, w procesie przedostawania się wody do ziaren zmielonej kawy, wypłukując z nich to, co najcenniejsze – niepowtarzalny smak i aromat.

Crema kawy to element, którego wygląd powie nam bardzo dużo o tym, czy poprawnie przygotowaliśmy nasz napój. Jeżeli zauważymy, że crema kawy jest bardzo jasne i w dość krótkim czasie zniknie, to możemy spodziewać się, że doszło do niedostatecznej ekstrakcji kawy, w związku z czym espresso będzie wodniste i niemal całkowicie pozbawione smaku.

Z drugiej natomiast strony, jeżeli crema kawy jest ciemne, cienkie i szybko znikające, to mamy wówczas do czynienia z nadekstrakcją – wyczujemy gorzki posmak spalenizny naszej kawy.

Jak wygląda idealna crema kawy?

Wiemy już, jak wygląda nieprawidłowo przygotowane crema kawy, czas zatem na kolejne pytanie: jak będzie wyglądać ta perfekcyjna pianka w espresso? Otóż idealna crema kawy powinna być aksamitnie gładka, gęsta, trwała i odpowiednio elastyczna. Jej kolor kojarzy nam się z mieszanką odcienia orzecha laskowego, połączonego ze złotymi refleksami. W idealnie przygotowanym crema kawy nie zauważymy żadnych pęcherzyków powietrza.

 

My już nabraliśmy ochoty na kolejną filiżankę espresso, a Wy? Nasza ulubiona Caffedelmondo Crema cały czas czeka na półkach, więc zapraszamy do testowania! A dla porównania druga perełka, Caffedelmondo Brasilia - dla każdego coś miłego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą najwyższej jakości kaw ziarnistych.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień