Cold Brew Coffee - kawa parzona na zimno

In: Kawa w biznesie On:

Czym jest kawa Cold Brew? Tradycyjny sposób jej przygotowania vs. pierwszy na świecie ekspres, który robi to automatycznie.

Kawa Cold Brew - orzeźwiający napój parzony na zimno

Zyskująca coraz większą popularność w ostatnim czasie kawa cold brew istnieje już od stuleci. Ten modny specjał nie jest jednak kawą mrożoną, z którą często jest mylony. Kawę mrożoną przyrządza się z gorącej, tradycyjnie parzonej kawy, która następnie jest schładzana. Kawy cold brew natomiast parzy się zimną wodą. Ze względu na niską temperaturę otrzymanego napoju kawowego, jest ona najbardziej popularna w okresie letnim. W tej metodzie do wydobycia esencji z ziaren wykorzystuje się długi czas kontaktu świeżo zmielonej kawy z wodą. Gradacja zmielonej kawy powinna być gruba lub średnia. Innymi słowy, cold brew to proces ekstrakcji kawy w niskich temperaturach i za pomocą maceracji. 

Parzenie kawy zimną wodą sprawia, że smaki wolniej się rozpuszczają, w efekcie czego proces ten trwa dłużej niż parzenie kawy gorącej. Co więcej, użycie zimnej wody sprawia, że w przygotowanym napoju znajduje się więcej antyoksydantów, która chronią przed wolnymi rodnikami i spowalniają procesy starzenia. Spożywanie kawy Cold Brew nie ma wpływu na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu, ze względu na bardziej neutralne ph. Oznacza to, że kawy Cold Brew mogą bez obaw spożywać osoby zmagające się z refluksem żołądkowo-jelitowym lub obawiające się zakwaszenia organizmu.

Kawa parzona na zimno jest ceniona nie tylko z powodu swojej niskiej temperatury, która skutecznie orzeźwia w upalne dni. Cold Brew to kawa mająca bardziej subtelny smak pozbawiony goryczy i kwasowości, w przeciwieństwie do kaw gorących. W kawach Cold Brew można wyczuć owocowe, czekoladowe i słodkie nuty występujące w kawie, które normalnie są przytłoczone goryczką. Niewiele mniejsza zawartość kofeiny w kawie Cold Brew rekompensuje jej niska temperatura. Kawy Cold Brew zapewniają smaczny zastrzyk energii, pozostając delikatne dla żołądka. Poprawnie przyrządzone cold brew cechuje się intensywnością kawy przelewowej, niską kwasowością oraz bogactwem wyczuwalnych aromatów. Kawa parzona na zimno to nie tylko napój dla poszukujących orzeźwienia w gorące dni, eksperymentują z nią koneserzy lubiący poznawać nowe smaki i aromaty.

Dużą zaletą kawy cold brew jest fakt, że można łatwo przygotować ją samemu w domu. 

Jak przygotować kawę cold brew?

Do przyrządzenia domowego cold brew potrzebna będzie świeżo palona kawa o stopniu wypalenia od lekkiego do średniego. Stopień zmielenia ziaren powinien być dość gruby. Kawa mielona nie nadaje się do przyrządzenia cold brew, ponieważ z reguły jest ona bardzo drobno zmielona. Zmieloną według wytycznych kawę należy umieścić w pojemniku, może być on szklany, ceramiczny, a nawet plastikowy. Nie ma jednego dobrego przepisu na kawę Cold Brew, każdy ma swój indywidualny gust i należy z nią eksperymentować tak długo, aż uzyska się satysfakcjonujący efekt. Na początek polecamy proporcje: 80g kawy na 1 litr wody.

Kawę zalej zimną wodą i pozostaw na 10-12 godzin w temperaturze pokojowej. Im dłuższy czas "parzenia" na zimno, tym lepszy uzyskasz końcowy smak. I to tyle! Kawa Cold Brew jest banalna w przygotowaniu, należy tylko zacząć przyrządzać ją z dużym wyprzedzeniem. Chcąc w letni ranek napić się Cold Brew zacznij jej przygotowywanie już wieczorem poprzedniego dnia. Po "zaparzeniu" wystarczy tylko przelać kawę przez filtr lub gazę. Następnie pozostaje tylko dołożyć kilka kostek lodu i voila! Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by do kawy dodać pyszne dodatki jak syropy, mleko, lody czy bitą śmietanę. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia!

Ekspres Jura Z10 - automatyczne kawy cold brew za naciśnięciem jednego przycisku

3 marca 2021 roku miała miejsce premiera nowego ekspresu z linii premium szwajcarskiego producenta Jura, dedykowanego dla wymagających użytkowników domowych. Jura Z10, bo o tym najnowszym ekspresie mowa, posiada wiele innowacyjnych rozwiązań i technologii. Jedną z nich jest możliwość całkowicie zautomatyzowanego przyrządzania kaw Cold Crew za naciśnięciem jednego tylko przyciskuJura Z10 to pierwszy na świecie ekspres z taką funkcjonalnością. Nowy model ekspresu Jura zostaje wierny zasadom tradycyjnego sposobu parzenia, tzn. wykorzystuje proces ekstrakcji na zimno. Kawy Cold Brew przyrządzane przez Jura Z10 w pełni zasługują na swoją nazwę, ponieważ do ich przygotowania ekspres wykorzystuje grubo zmieloną kawę oraz zimną wodą pulsującą pod wysokim ciśnieniem.

W efekcie tej pionierskiej technologii, kawa Cold Brew gotowa jest w kilka minut, podczas gdy jej tradycyjne przygotowanie trwa kilkanaście godzin. Jest to możliwe za sprawą technicznie zaawansowanego młynka, który dobiera stopień zmielenia ziaren do wybranego z menu specjału, a także zaprojektowanej specjalnie dla ekspresu Jura Z10, 8 generacji jednostki zaparzającej. W menu Jura Z10 znajdują się 4 specjały Cold Brew: Espresso, Caffe Latte, Red Cool oraz Tonic. Otrzymana kawa to energetyzujący i orzeźwiający napój pozbawiony goryczy, dokładnie jak w przypadku kaw cold brew przygotowanych tradycyjną metodą.

Ekspres Jura Z10 to efekt wielu lat pracy i doskonalenia znanych już rozwiązań technologicznych. Nie ma wątpliwości, że szwajcarski producent jest przodownikiem pionierskich rozwiązań stosowanych w ekspresach do kawy. Poziomowi zaawansowania technicznego, jaki reprezentuje Jura Z10, niełatwo będzie dorównać konkurencyjnym producentom ekspresów.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień