Czy kofeina i kawa mają wpływ na nasz nastrój i emocje?

In: Kawa a zdrowie On:

W wielu ogólnodostępnych badaniach sprawdzano wpływ kawy na fizjologię człowieka, lecz tylko w kilku zwrócono uwagę na możliwość powiązań między piciem kawy a emocjami i nastrojem.

Kawa a emocje

W wielu ogólnodostępnych badaniach sprawdzano wpływ kawy na fizjologię człowieka, lecz tylko w kilku zwrócono uwagę na możliwość powiązań między piciem kawy a emocjami i nastrojem.

Najnowsze badania pokazują jaki wpływ ma picie kawy na Naszą codzienność.

Nastrój

Nasze nastroje to w miarę długie stany emocjonalne. Doświadczamy ich nie znając ich źródła. Udowodniono iż picie filiżanki kawy, średnio co 4 godziny, pozytywnie wpływa na Nasz nastrój. Kawa w umiarkowanych dawkach (2-5 filiżanek), może zwiększyć przyjemne uczucie związane z naszym stanem oraz złagodzić uczucie niepokoju.

Niestety zbyt duża ilość kofeiny zwiększa nerwowość, niepokój, napięcie a nawet roztrzęsienie. Istnieje zatem związek pomiędzy piciem kawy a odwracalnymi reakcjami fizjologicznymi przy spożyciu niewielkiej jak i większej ilości kofeiny. Potwierdzono również że kawa nie ma zbyt ważnego wpływu na Nasze zdrowie fizyczne.

Najlepsza rano

Najnowsze badania wskazują na to że kofeina może poprawiać umiejętność skupiania uwagi jaki i znacząco poprawić czujność, co ciekawe może nawet w pewnym stopniu ograniczać następstwa depresji. A więc już 4 filiżanki kawy dziennie są w stanie pomóc osobom którym doskwiera poczucie niepokoju oraz inne rodzaje przygnębienia.

Kwasowość kawy

Największy wpływ na zmianę Naszego nastroju kawa ma w godzinach porannych. Osoby starsze są bardziej podatne na korzystny jej wpływ niż osoby młode. Zazwyczaj kofeina korzystniej działa na osoby spożywające ją regularnie a gorzej na osoby pijące ją przypadkowo, jednak wydajność jest większa wśród osób do kawy nie przyzwyczajonych. 

Prawdopodobne jest również to że Nasza świadomość podpowiada Nam iż samo wypicie kawy polepszy Nasz stan emocjonalny :)

Podsumowując badania i analizy możemy ze spokojem stwierdzić, że picie kawy jest wskazane, a picie świeżo palonej kawy ziarnistej Caffedelmodo z pewnego źródła to jest coś na co każdy dziś może sobie pozwolić. 

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień