Ekspres do kawiarni automatyczny czy kolbowy. Saeco Idea Restyle vs Gaggia XD Evolution.

On:

Porównanie ekspresów kolbowych ora automatycznych do kawiarni, restauracji.

 

Ekspres kolbowy, czy automatyczny?

Najczęściej wybieranymi ekspresami do kawy do restauracji lub kawiarni są modele kolbowe lub automatyczne. Te pierwsze zachwycają przede wszystkim niezwykle s zaawansowaniem technologicznym.

W ekspresach kolbowych woda jest tłoczona przez kawę pod bardzo dużym ciśnieniem, co znacząco wpływa na skrócenie kontaktu kawy z wodą. Uważane są za najbardziej profesjonalny sprzęt do kawiarni, restauracji lub innego lokalu gastronomicznego. By móc w komfortowy sposób z nich korzystać, należy zapoznać się dokładnie z instrukcją ich obsługi, a także nabyć odpowiedniego doświadczenia w ich obsłudze – najlepiej podczas specjalnego szkolenia.

Ekspresy automatyczne spotykane są z reguły w mniejszych barach, pubach lub niewielkich bistrach. Zastosowano w nich młynek, pojemnik na wodę oraz fusy, a także niejednokrotnie spieniacz do mleka. Nowoczesne automaty to produkty niebywale wygodne i praktyczne, które w szybki sposób przygotują aromatyczną kawę, bez koniecznego doświadczenia w parzeniu kawy.

 

By lepiej zobrazować różnice pomiędzy ekspresem kolbowym a automatycznym pragniemy porównać dwa doskonałe ekspresy do kawy, które są jednymi z najczęściej wybieranych produktów na rynku – ekspres automatyczny Saeco Idea Cappuccino Restyle, a także ekspres kolbowy Gaggia XD Evolution 2 gr.

 

Saeco Idea Cappuccino Restyle

Ekspres kolbowy Saeco Idea Cappuccino Restyle to profesjonalne urządzenie polecane w szczególności do dużych lokali gastronomicznych – hoteli, restauracji, kawiarni. Model zapewnia niezwykłą łatwość w codziennym użytkowaniu, jak również niezwykle wysoką wydajność.

Saeco Idea Restyle automat

Gaggia XD Evolution 2 gr

Profesjonalny ekspres automatyczny Gaggia XD Evolution 2 gr to urządzenie stworzone do tego, by wykorzystywać je w dużych kawiarniach, restauracjach oraz hotelach. Liczne funkcjonalności i zaawansowana technologicznie konstrukcja sprawiają, że pozwoli na niezwykle komfortowe użytkowanie gwarantując wieloletnią niezawodność.


Gaggia XD 2 kolbówka do restauracji

Rozpoczynamy zatem prawdziwą kawową batalię – innowacyjny ekspres kolbowy Saeco vs profesjonalny ekspres automatyczny Gaggia. Który wypadnie lepiej?

 

Rodzaj ekspresu

Prezentowane przez nas ekspresy do kawy to dwa różne rodzaje urządzeń ciśnieniowych. Ekspres kolbowy Saeco wymaga od nas większego zaangażowania podczas przyrządzania kawy – musimy samodzielnie odmierzyć kawę i zapiąć kolbę w naszym ekspresie, niemniej jednak pozwala nam to na dokładne kontrolowanie proporcji i jakości parzonej przez nas kawy.

Ekspres automatyczny Gaggia to model działający niemal bezobsługowo – samodzielnie mieli i odmierza kawę, a naszym zadaniem jest jedynie wciśnięcie odpowiedniego przycisku i podłożenie filiżanki.

 

Konstrukcja

Automatyczny ekspres ciśnieniowy Saeco Idea Cappuccino Restyle wyposażono w duży zbiornik na kawę o pojemności 2,1 kg, bojler z możliwością podłączenia do sieci wodociągowej, jak również zbiornik na fusy o pojemności 100 porcji.

Ekspres kolbowy Gaggia XD Evolution 2 gr posiada zamontowane dwie grupy kawowe, jak również dwie dysze spieniające mleko. Dzięki temu dwóch baristów jest w stanie równocześnie przygotować aż cztery filiżanki kawy. Zastosowano w nim bojler o pojemności 13 l, który jest podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej.

 

Design

Zarówno ekspres ciśnieniowy Saeco, jak również ekspres ciśnieniowy Gaggia przyciągają uwagę nowoczesnym i stylowym designem. Ekspres do kawy Saeco Idea Cappuccino Restyle wykonany został z wstępnie ocynkowanej i lakierowanej stali nierdzewnej, dzięki czemu jest prosty w utrzymaniu w czystości. Wyposażono go w intuicyjny wyświetlacz LCD, który za pomocą jednego przycisku pozwala na przygotowanie aż 12 różnych specjałów kawowych. Posiada tackę na filiżanki, jak również gumowe stopki.

Ekspres kolbowy Gaggia XD Evolution 2 gr wykonano ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest prosty w codziennym utrzymaniu go w czystości. Na górze zaprojektowano na nim specjalną tackę, która pozwala na podgrzanie filiżanek. Na dole zamontowano funkcjonalne stopki z gumowymi końcówkami, co poprawia jego stabilność.

Funkcjonalność

Doskonały ekspres do kawy marki Saeco zaopatrzono w szereg funkcjonalności, do których zaliczyć należy przede wszystkim zintegrowany system cappuccinatore, który równocześnie podaje kawę oraz spienione mleko (możliwość spienienia na 4 różne sposoby). Moduł ten jest automatycznie czyszczony, co znacząco wpływa na wygodę podczas jego użytkowania. Cappuccino Restyle posiada możliwość zaprogramowania i indywidualnej personalizacji ulubionych napojów kawowych. Wystarczy nacisnąć zaledwie jeden przycisk, by móc przyrządzić jeden z 12 różnych napojów. Na wyświetlaczu ekspresu pojawia się także informacja o liczbie wykonanych kaw.

Z drugiej strony, ekspres do kawy Gaggia XD Evolution 2 gr to pełne zaawansowanie technologiczne. Wykorzystano w nim funkcję wstępnego zaparzania, czyli preinfuzję, a także dwie dysze spieniające mleko, które pozwolą na uzyskanie idealnie kremowej pianki na naszej kawie. Zastosowano na nim pięć przycisków, dzięki którym przyrządzimy kolejno: espresso, podwójne espresso, dużą kawę czarną, dwie duże kawy czarne oraz ostatni przycisk dozujący ilość wody.

 

Wydajność

Na koniec jeden z najważniejszych wskaźników decydujących wyborze odpowiedniego ekspresu do kawy. Ekspres automatyczny Saeco pozwala na przyrządzenie do 300 filiżanek kawy dziennie, natomiast ekspres kolbowy Gaggia, ze względu na doskonałą konstrukcję, umożliwi przygotowanie nawet 400 kaw dziennie.

 

Parametry techniczne

 

Saeco Idea Cappuccino Restyle

Gaggia XD Evolution 2 gr

Wymiary (w x h x d)

410 x 720 x 545 mm

25 x 510 x 472 mm

Waga

56,7 kg

55 kg

Zasilanie

208-220 V/60 Hz

230 V

Pobór mocy

3300 W

Dwa poziomy mocy: 3500 W / 5000 W

                                                                              

 

Kawowa walka pomiędzy ekspresami zakończona – kto został zwycięzcą? Naszym zdaniem wszystko jest kwestią gustu i potrzeb klienta. Ekspres automatyczny Saeco Idea Cappuccino Restyle to idealny sprzęt do kawiarni lub restauracji, w której pragniemy przyrządzać całą paletę różnych napojów kawowych – poczynając od tradycyjnego espresso, a kończąc na mlecznych cappuccino lub latte. Ekspres kolbowy Gaggia XD Evolution 2 gr to natomiast nieprawdopodobna wydajność – to prawdziwy „kombajn” kawowy, który perfekcyjnie sprawdzi się w dużych przestrzeniach, w których dla użytkownika najważniejsza jest nie mnogość różnych napojów kawowych, a jakość przyrządzanej kawy i czas, w którym możemy ją przygotować.

 

Serdecznie zapraszamy do dyskusji na temat zaprezentowanych przez nas ekspresów. Czy któryś z modeli przypadł Państwu szczególnie do gustu? Zapraszamy także do wzięcia udziału w naszym Facebook’owym konkursie – do wygrania najwyższej jakości kawa ziarnista świeżo palona naszej marki Caffedelmondo, która rewelacyjnie sprawdzi się zarówno w ekspresie kolbowym Gaggia, jak również ekspresie automatycznym Saeco.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień