Inwestycja w ekspres kolbowy do kawiarni lub restauracji

In: Do kawiarni lub restauracji On:

Jeśli planujesz otwarcie własnego lokalu gastronomicznego lub kawiarni, zakup ekspresu kolbowego jest niemal przymusowy. O ile w lokalach ekspres automatyczny zda jeszcze egzamin, to w kawiarni z prawdziwego zdarzenia na ladzie musi stanąć majestatyczny ekspres kolbowy. Oczywistym jest, że to nie ekspres przyniesie Twojemu biznesowi sukces, ale jedną on jednym z czynników składających się na powodzenie lokalu. Odpowiedni ekspres w połączeniu z dobrą jakościowo kawą oraz doświadczonym Baristą sprawi, że kawa serwowana w Twoim lokalu będzie znana w całej okolicy.

Kolbowy ekspres do kawy - jak dokonać najlepszego wyboru

Kluczowym jest wiedza dotycząca dziennego zapotrzebowania na kawę w Twoim lokalu - wartość ta przekłada się na wydajność, jaką powinien mieć ekspres. Im większa wydajność urządzenia, tym pojemność bojlera jest większa lub zwiększa się ich liczba w ekspresie. W dobrze prosperującej kawiarni ważna jest powtarzalność przygotowywanych specjałów kawowych. Klient, który przychodzi do Twojego lokalu pierwszy raz, polubi smak kawy i będzie oczekiwał, że z każdą jego wizytą pozostanie on niezmienny. Kwestia tego, by kawa zawsze smakowała tak samo zależy nie tylko od Baristy i jego receptury, ale również od ekspresu. W kawiarni to ekspres jest podstawowym narzędziem pracy Baristów, dlatego korzystny będzie wybór estetycznego i robiącego wrażenie urządzenia, które ustawione i wyeksponowane na ladzie będzie przyciągać wzrok i zachęcać do spróbowania kawy.

Ważna jest także liczba grup, jakie powinien posiadać ekspres. W kawiarniach zwykle używa się modeli 2 i 3-grupowych, chociaż w lokalach o dużym ruchu często pracuje się na modelach 4-grupowych. Jeśli w Twoim lokalu chcesz serwować kawę na wynos istotna jest także możliwość regulowania wylewki. Dobrym rozwiązaniem będzie także wybór modelu w wersji Tall cechującego się wyższymi grupami, co ułatwia przyrządzenie kawy do papierowych kubków. Również i w kwestii ekologii i energooszczędności ekspres nie powinien pozostawać w tyle. Zwróć uwagę czy model, który zamierzasz kupić ma opcję automatycznego włączania/wyłączania lub czy bojlery zostały pokryte dodatkową warstwą izolującą, która ogranicza starty cieplne, a co za tym idzie, energii. 

Nie mniej ważne są pojemności zbiorników, nie chodzi przecież o to, by Twoi pracownicy co chwilę uzupełniali pojemnik na ziarna kawy. Jeśli nie masz w lokalu możliwości, by ekspres działał na przyłączu wody, zadbaj o to, by zbiornik na wodę również miał dużą pojemność. Można także zwrócić uwagę na częstotliwość działań konserwacyjnych - ekspres zlicza liczbę przyrządzonych kaw i po osiągnięciu określonej wartości wyświetla komunikat o konieczności przeprowadzenia procesu czyszczenia lub odkamieniania. Jeśli dziennie przyrządzanych będzie dużo kaw, a ustawiony próg będzie niski, obsługa i konserwacja ekspresu staną się uciążliwe. Ekspresy kolbowe nie posiadają systemów mlecznych odpowiedzialnych za spienianie mleka i przyrządzanie kaw mlecznych - to zadanie Baristy. Warto więc wybrać profesjonalny ekspres do kawiarni wyposażony w dobrej jakości dysze umożliwiające szybkie i poprawne spienienie mleka.

Profesjonalne ekspresy kolbowe Rancilio - wyśmienita kawa, po którą będą wracać Twoi Klienci

Włoska marka Rancilio oferuje główne profesjonalne modele kolbowe do użytku w lokalach. Producent posiada także linię urządzeń do użytku domowego, jednak główną działalnością jest dostarczanie wysokiej jakości urządzeń do kawiarni. W swojej ofercie Rancilio ma modele 1,2 i 3-grupowe należące do klasy 5,7 i 11. Classe 5 to seria podstawowych modeli dostępnych w dwóch kolorach i w kilku wersjach jak np. z portem USB czy wbudowanym zbiornikiem na wodę. Ekspres jednogrupowy Rancilio z Classe 5 to model Classe 5 S 1 GR, dostępny także w wersji z zbiornikiem wody. Dwugrupowy model z wejściem USB to Classe 5 USB 2 GR, a w dużych lokalach sprawdzi się ekspres Classe 5 S 3 GR.

Segment wyższy, czyli Classe 7 to grupa ekspresów oferujących innowacyjną funkcjonalność oraz elegancki design. W modelach Classe 7 bojlery są dodatkowo izolowane, co pozwala oszczędność energii elektrycznej na poziomie 20% w trybie czuwania. W Classe 7 każdy element jest łatwo dostępny, by maksymalnie usprawnić czynności konserwacyjne. Profesjonalny ekspres do kawy kolbowy Classe 7 posiada osobną rurkę do podawania gorącej wody oraz dysze do spieniania mleka. Model dwugrupowy to Classe 7 USB 2GR, a trzygrupowy - Classe 7 USB 3GR.

Dwugrupowy reprezentant Classe 11 USB 2GR to ekspres kolbowy z dotykowym wyświetlaczem , który obsługuje się intuicyjnie niczym smartfon. Classe 11 to ekspresy posiadające 4 zaprogramowane temperatury gorącej wody pozwalające poprawnie zaparzać różne rodzaje herbaty. Tacki ociekowe w ekspresach Classe 11 pokryte zostały polimerową powłoką, co czyni je odpornymi na zadrapania, dodatkowo można myć je w zmywarce.

Ekspres kolbowy do kawiarni - dlaczego polecamy Rancilio?

Rancilio to wieloletni producent profesjonalnych ekspresów kolbowych, który nie przestaje się rozwijać i udoskonalać swoich urządzeń oraz opatentowanych technologii. A skoro o technologiach mowa, wymienimy najważniejsze z nich.

Ekspresy kolbowe Rancilio w wersji USB wyposażone są w pokładowy komputer umożliwiający łatwą zmianę ustawień lub aktualizację oprogramowania ekspresu. Ekspresy z oferty Rancilio wyposażone są w podgrzewacze do filiżanek, co świadczy o ich profesjonalnym przeznaczeniu, bowiem każdy Barista wie, że kawa wlana do zimnej filiżanki drastycznie zmienia swój smak, czego należy unikać. Oprócz funkcji Eco Mode, Rancilio stosuje także dysze pary C-Lever z możliwością pracy w 2 trybach: pulsacyjnym lub ciągłym. Co więcej, ich konstrukcja Cool Wand oznacza podwójnie izolowaną konstrukcję, dzięki której nie można się poparzyć dotykając ich przez przypadek.

O bezpieczeństwo i ciągłość pracy dba system V-Flex, który harmonizuje napięcie robocze ekspresu ze zmianami napięcia w głównym zasilaniu. Redukuje to potencjalne problemy, jakie powodują wahania napięcia. Za to higiena na najwyższym poziomie jest zasługą technologii Easy Clean gwarantującej całkowitą automatyzację procesów czyszczenia. 

Jeśli chodzi o producenta ekspresów kolbowych godnego zaufania możesz w ciemno wybrać Rancilio. W kwestii wyboru konkretnego modelu ekspresu dla Twojego lokalu zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 800 922 253 lub do wysłania zapytania: 

zapytanie o dzierżawę ekspresu

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień