Jaki wpływ na naszą pracę oraz wydajność pracy ma picie kawy?

In: Kawa w biznesie On:

Dobroczynny wpływ picia kawy zarówno na nasze zdrowie, jak również na relacje biznesowe z potencjalnymi kontrahentami.

Filiżanka mocnej kawy na dzień dobry, kolejna podczas długiego i ciężkiego dnia w pracy, a wieczorem jeszcze jedna podczas spotkania ze znajomymi. W pewnym momencie zauważamy, jak niepostrzeżenie kawa stała się naszym aromatycznym uzależnieniem, bez którego nie potrafimy żyć. Czy zastanawialiście się jednak, jak picie kawy może wpłynąć na naszą pracę? Czy pomaga, czy też może utrudnia koncentrację?

 

Picie kawy drogą do sukcesów zawodowych?

Wbrew pozorom, początki picia kawy wcale nie wróżyły tego, że kiedykolwiek zyska ona tylu zwolenników na całym świecie. Obecnie kojarzy nam się przede wszystkim z relaksem, chwilą zapomnienia, odpoczynkiem i potężnym zastrzykiem energii, której tak bardzo nam czasem brakuje.

Wiemy, jaki wpływ ma kawa na nasze zdrowie samopoczucie, ale czy ma jakikolwiek związek z naszą pracą? Nie da się ukryć, że w aspekcie biznesowym bywa wręcz niezastąpiona. To właśnie ona towarzyszy nam podczas ważnych negocjacji biznesowych, podczas tworzenia i analizowania w późnych godzinach wieczornych. Kawa pobudza, wzmacnia koncentrację i otwiera te szare komórki, które odpowiadają za nasz sukces.

Co wspólnego ma kawa z jakością naszej pracy?

Nad tematyką picia kawy w kontekście jakości naszej pracy zastanawiano się już nie raz. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP jest to ścisły związek, który potwierdza bezpośredni jej wpływ na relacje biznesowe oraz jakość pracy.

Według wspomnianej ankiety, niemal 2/3 pracowników pije kawę zaraz po przyjściu do pacy. Co więcej, ich zdaniem obecność ekspresu do kawy w biurze ma znaczący wpływ na dobre stosunki między pracownikami, a co za tym idzie lepszą atmosferę w pracy.

Podobną tematyką zajęło się Honest Coffees, których badania wykazały, iż te osoby, które wypiją co najmniej dwie filiżanki kawy dziennie będą bardziej skłonne do tego, by zostać w pracy godzinę w pracy niż te, które nie piją jej w ogóle. Ponadto, miłośnicy kawy zauważają u siebie większą koncentrację po wypiciu ulubionego napoju.

Z czego wynikają tak pochlebne opinie na temat picia tej aromatycznej, czarnej esencji? Z pewnością wpływ na to ma jej uniwersalność i wielofunkcyjność. Jej dobroczynne właściwości zauważają przede wszystkim osoby pracujące na tzw. „kreatywnych” stanowiskach, czyli dziennikarze, specjaliści ds. PR, copywriterzy, czy też pracownicy w agencjach marketingowych. Dla nich przerwa na kawę to znakomity sposób na umysłowy odpoczynek i okazja do zastanowienia się nad nowymi pomysłami. Ci, którzy intensywnie wytężają umysł – architekci, inżynierzy lub naukowcy – swój „coffee time” traktują jako moment odprężenia i możliwość chwilowego oderwania się od pracy.

Z innej strony, pracownicy fizyczni piją kawę, by się pobudzić i jeszcze efektywniej wykonywać swoją pracę. Szczególnie ważne staje się to w godzinach nieco późniejszych – popołudniu lub wieczorem, kiedy czeka nas jeszcze sporo pracy, a siły  energii mamy coraz mniej.

Kawa wybawieniem dla pracodawcy

Nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy zauważają dobroczynny wpływ picia kawy na sferę biznesową. Według badań TNS OBOP, dobra kawa to element niezbędny podczas spotkań biznesowych. W większości przebadanych firm klienci są częstowani kawą z ekspresu, co niejednokrotnie wpływa na polepszenie relacji biznesowych w niewielkim lub nawet zdecydowanym stopniu.

Przyjęło się uważać, że na dobre stosunki z kontrahentami ma jakość parzonej kawy. Jeżeli zasmakuje naszemu potencjalnemu klientowi, możemy liczyć wówczas na przyjemniejsze pertraktacje, które zaowocować mogą dogodnymi dla obu stron warunkami.

 

Picie kawy sposobem na wewnętrzny PR

Pracodawca zdaje sobie sprawę, że dobra kawa to sposób na lepsze stosunki z nie tylko z partnerami biznesowymi, ale także z personelem. Dzięki niej skutecznie zadbamy o zdrowie naszych podwładnych. Według badań, picie kawy chroni bowiem przed chorobą Parkinsona, chorobami serca oraz Alzheimera. Wpływa także na lepszą kondycję psychiczną, w tym na zmniejszenie ryzyka zachorowania na depresję. Mądry pracodawca wie, że zadowolony i zdrowy pracownik, to bardziej wydajny pracownik, który nie będzie zasypywać go zwolnieniami lekarskimi.

W jaki sposób zatem zadbać o komfort naszych pracowników i możliwość zapewnienia im doskonałych warunków pracy? Warto wyposażyć biuro w dobrej jakości, wydajny ekspres do kawy, który stanie się rewelacyjnym sposobem na poprawienie relacji między pracownikami, a także lepszym wykorzystaniem ich potencjału umysłowego.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą ekspresów do kawy: https://caffedelmondo.pl/12-ekspresy-do-kawy oraz kaw ziarnistych: https://caffedelmondo.pl/34-kawa. Kontaktując się z nami możecie liczyć Państwo na profesjonalną pomoc i wparcie w wyborze najlepszego sprzętu spełniającego wszystkie Państwa wymagania. Dla osób, które nie dysponują wystarczającymi środkami do zakupu ekspresu do kawy, przygotowaliśmy specjalną ofertę dzierżawy ekspresów: https://caffedelmondo.pl/content/8-dzierzawa-ekspresu-do-kawy, co świetnie sprawdzi się w każdym biurze, a przede wszystkim w tym o średniej wielkości https://caffedelmondo.pl/caffeblog/23_najlepszy-ekspres-do-kawy-do-sredniego-biura-.html.


Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień