Nowy ekspres Jura Z10 - pierwszy na świecie serwujący kawy Cold Brew

Nowy ekspres Jura Z10 dla użytkowników premium przygotowuje automatyczne kawy Cold Brew oraz oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań.

Nowy ekspres Jura Z10 pełen pionierskich innowacji

Linia ekspresów Z szwajcarskiego producenta Jura od zawsze dedykowana była dla domowych użytkowników mających wysokie i jasno sprecyzowane wymagania. Początek serii Z datowany jest na rok 2004, kiedy to na rynku pojawił się ekspres Jura Impressa Z5, który zrewolucjonizował sposób przyrządzania kawy, umożliwiając jej przygotowanie za naciśnięciem jednego tylko przycisku, jest to tzw. funkcja One Touch Cappuccino (OTC).

3 marca 2021 roku premierę miał najnowszy ekspres Jura Z10, który, jak można było się spodziewać, zaskoczył innowacyjnymi rozwiązaniami, które spełnią wymagania najbardziej wyrafinowanych smakoszy kawy.

Jura Z10 - ekspres kształtujący przyszłość picia kawy

W ekspresie Jura Z10 poprawiono, w porównaniu do poprzednich modeli, jakość przyrządzanych przez urządzenie gorących specjałów poprzez dwa innowacyjne rozwiązania: zaawansowany technicznie super szybki młynek oraz najnowszą, ósmą generację jednostki zaparzającej.

Młynek Professional Aroma Grinder rozpoznaje wybrany specjał kawowy i dopasowuje do niego sposób mielenia, a wszystko to w ułamku sekundy i całkowicie automatycznie. Dzięki zmechanizowanej regulacji odległość pomiędzy narzędziami mielącymi jest zmienna, w efekcie czego zmielone ziarna będą miały zróżnicowane rozdrobnienie, w zależności od wybranej kawy. Product Recognising Grinder (P.R.G.), bo tak nazywa się ten innowacyjny młynek, elektronicznie dopasowuje parametry mielenia. Stopień zmielenia sięga od bardzo drobno mielonej kawy do krótkich klasyków, aż po grubo mieloną kawę przeznaczoną do specjałów Cold Brew. Użytkownik ma także możliwość indywidualnego wyboru stopnia zmielenia na 5 poziomach.

Drugą innowacją zastosowaną w Jura Z10 jest zupełnie nowa jednostka zaparzająca, która obok młynka jest sercem każdego ekspresu do kawy. Ósma generacja jednostki zaparzającej została specjalnie zaprojektowana dla ekspresu Jura Z10. W poprzednich generacjach zaparzaczy woda miała dostęp do komory zaparzania tylko z jednego miejsca. W ósmej generacji, za sprawą technologii 3D Brewing gorąca woda przepływa przez zmieloną kawę na wielu poziomach. 3D Brewing Technology wykorzystuje aż 13 punktów dostępu, co pozwala na maksymalne wykorzystanie aromatu bez względu na stopień zmielenia ziaren kawy. 

Pierwszy ekspres na świecie przyrządzający kawy Cold Brew - Jura Z10

Z inżynierskiego punktu widzenia, ekspres Jura Z10 skrywa wiele innowacji, do których z pewnością można zaliczyć dwa automatyczne zawory ceramiczne będące podstawą tego rewolucyjnego rozwiązania. Jura Z10 przygotuje bowiem specjalistyczne kawy parzone na zimno, za naciśnięciem jednego przycisku. Jura Z10 umożliwia po raz pierwszy przygotowanie prawdziwej kawy Cold Brew w mniej niż 3 minuty, podczas gdy uzyskanie takiego efektu tradycyjnym sposobem zajmuje kilka godzin.

Z reguły, zimne napoje kawowe przyrządzane są z gorącej kawy, która następnie zostaje schłodzona. Jura Z10 wykorzystuje proces ekstrakcji na zimno, który odbywa się przy użyciu zimnej wody pulsującej pod wysokim ciśnieniem i grubo zmielonej kawy. W tym procesie woda nie przepływa przez termoblok, tylko trafia od razu do jednostki zaparzającej. Inżynierowie Jura opracowali śmiałą koncepcję, która wykorzystuje zimną wodę w samej jednostce zaparzającej, a następnie w tradycyjnym sposobie parzenia espresso dzięki powolnej pracy pompy uwalniany jest wspaniały aromat. Efektem końcowym jest energetyzujący i orzeźwiający specjał, w którym wyczuwa się owocowe aromaty kawy bez przytłoczenia goryczką.

Cold Brew Jura jest przeciwieństwem szybko przygotowanego espresso, lecz warto poczekać te kilka minut, ponieważ dłuższy czas ekstrakcji uwalnia wiele szlachetnych smaków, w efekcie czego otrzymujemy kawę o okrągłej i pełnej strukturze, w której podkreślona została słodycz ziaren. Jura Z10 przygotuje następujące specjały Cold Brew:

  • Cold Brew Espresso,
  • Cold Brew Caffe Latte,
  • Cold Brew Tonic,
  • Cold Brew Red Cool.

Kawy Cold Brew w menu ekspresu symbolizuje kryształ lodu obok ikony specjału.

Dlaczego ekspres Jura Z10 parzy kawę zimną wodą, a nie schładza gorącą kawę?

Z10 Jura używa zimnej wody, ponieważ dzięki niej uzyskuje się delikatną i zrównoważoną kawę z bardzo małą ilością goryczy. Zaparzenie kawy gorącą wodą również rozpuszcza gorzkie substancje, lecz jeśli kawa zostanie schłodzona, będą one wyraźne wyczuwalne, co przez wiele osób uznawane jest za nieprzyjemny posmak. Jest to również odpowiedź na pytanie dlaczego dostępne na półkach sklepowych zimne napoje kawowe mają zwykle dodatek mleka i substancji słodzących - ponieważ równoważą one gorycz.

Dlaczego przygotowanie kaw Cold Brew trwa dłużej niż kaw gorących?

Ekstrakcja przy użyciu zimnej wody trwa dłużej niż przy parzeniu za pomocą gorącej, ponieważ smaki wolniej się rozpuszczają. Zanim inżynierowie Jura znaleźli optymalną prędkość przepływu wody dla idealnej kawy Cold Brew, musieli przeprowadzić wiele testów.

O co chodzi z tym wyjątkowym aromatem specjałów Cold Brew?

W kawach parzonych na zimno można poznać owocowe, słodkie i czekoladowe oblicze kawy, ponieważ znany nam gorzki smak kawy schodzi na dalszy plan.

Jaką kawę ziarnistą wybrać dla specjałów Cold Brew?

Najlepiej sprawdzą się kawy o stopniu wypalenia od lekkiego do średniego.

Czy kawa parzona na zimno ma taką samą ilość kofeiny co gorący specjał?

Kawy Cold Brew mają nieznacznie mniejszą ilość kofeiny niż kawy gorące, jednak ich orzeźwiająca temperatura równoważy tę drobną różnicę.

Rewolucyjny design ekspresu Jura Z10

Ekspresy Jura z linii Z zawsze cechował nienaganny i elegancki design. Nowy ekspres Jura zachowuje charakterystyczny dla linii Z zaokrąglony kształt nawiązujący do wyglądu ziaren arabiki. Frontowy, wklęsło-wypukły panel wykonany z anodyzowanego aluminium o grubości 3mm świadczy o najwyższym poziomie rzemiosła. Za obsługę urządzenia odpowiada kolorowy i dotykowy wyświetlacz wysokiej jakości o przekątnej 4,3". Chromowane detale podkreślają przynależność ekspresu Z10 do klasy premium. 

Podświetlany zbiornik na wodę z falistym wzorem o pojemności 2,4 litra nową konstrukcję z 2 magnesami, dzięki której łatwej wkłada się go do ekspresu, ponieważ sam się naprowadza na właściwe miejsce. Również i zbiornik na ziarna kawy o pojemności 280 gram zyskał nowy, okrągły design z uchwytem wykonanym z ręcznie polerowanego ciśnieniowego odlewu cynku. Oczywiście zbiornik ten zachowuje pełen aromat kawy.

W Jura Z10 zastosowano nową, podwójną wylewkę - kawa, mleko i woda - wszystko to wydobywa się z jednego miejsca. Zwiększona ergonomia tacki ociekowej umożliwia wygodne wyjęcie jej jedną ręką dzięki zoptymalizowanemu środkowi ciężkości. Ekspres Jura Z10 dostępny jest w 2 kolorach: Aluminium White oraz Aluminium Dark Inox.

Zobacz więcej danych technicznych i materiałów o Z10

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień