Kawowe podróże: kawa pachnąca cynamonem – ale Meksyk!

On:

Różnorodność smaków i aromatów kawy ziarnistej z Meksyku - kraju różnorodnego pod względem kulturowym i geograficznym.

Im niższe temperatury za oknem, tym cieplej robi się u nas! Zapraszamy dzisiaj na kolejny etap naszych kawowych podróży, w których kolejną destynacją jest wyczekiwany przez Was Meksyk. Zanim jednak założymy na głowę kolorowe sombrero i przeniesiemy się w gorący klimat Meksyku, zapraszamy do przypomnienia sobie, jak smakowała kawa ziarnista z Gwatemali i jaka jest w ogóle historia najbardziej aromatycznego ze wszystkich napojów – znanej na całym świecie kawy.

 

Meksyk – kraj pełen kontrastów

Sombrero, mariachi, tequila, wędrówki szlakami Majów, jedne z najpiękniejszych plaż świata i charakterystyczne hacjendy. Wszystkie te słowa nieodłącznie kojarzą nam się z Meksykiem. Czy jednak w tej wyliczance znajdzie się również miejsce na kawę? Być może o tym nie wiecie, ale Meksyk zajmuje czwarte miejsce pod względem ilości wytwarzanej kawy na całym świecie. produkcja ziaren kawowca sięga tu niemal 5 milionów worków, o daje średnią wydajność na hektar wynoszącą aż 630 kg.

Meksyk to jedno z najchętniej odwiedzanych państw Ameryki Łacińskiej, które nieustannie tętni życiem. Podobnie jak w Gwatemali, historia nieustannie przeplata się tu z nowoczesnością, co zachwyca i intryguje wielu turystów z całego świata.

Kawa ziarnista pojawiła się w Meksyku, a dokładnie w Veracruz, pod koniec XVIII wieku, dokąd sprowadzono ją z Kuby i Dominikany. Niemniej jednak jej eksport rozpoczął się dopiero w latach 70. XIX wieku, zaś pierwszymi plantatorami kawy ziarnistej w Meksyku byli włoscy i niemieccy imigranci.

Obecnie, około pół miliona meksykańskich rolników zajmuje się uprawą kawowca, co stało się ich głównym źródłem utrzymania. Kawa ziarnista z Meksyku jest z jednej strony towarem eksportowym do innych krajów z całego świata, a z drugiej ponad połowa produkowanych ziaren jest konsumowana na terenie kraju.

Uwarunkowania geograficzne do uprawy kawy ziarnistej z Meksyku

Meksyk to kraj, w którym uprawiane są wyłącznie ziarna Arabiki, przede wszystkim w okolicach południowego regionu Chiapas. Ze względu na fakt, iż plantacje kawy rozsiane są w całym kraju, to ziarna kawy ziarnistej z Meksyku wyróżnia różnorodność smaków i aromatów ze względu na charakterystyczny rys każdej uprawy.

Uwarunkowania geograficzne - kawa z Meksyku

 

Najpopularniejsze odmiany ziaren kawy ziarnistej z Meksyku

Altura

języku hiszpańskim słowo to oznacza „szczyty”, w związku z czym jej ziarna znajdujemy przede wszystkim na szczytach gór południowego Meksyku. Jej plantacje uprawiane są w sposób ekologiczny. Kawa Altura określana jest jako delikatna, świetnie zbilansowana pod względem słodyczy i kwasowości, o niskiej zawartości kofeiny. Jej smak kojarzy nam się z czekoladą z karmelem i owocami cytrusowymi, natomiast prawdziwi kawosze wyczują w niej domieszkę masła i cynamonu.

Chiapas

Inaczej określana jako Tapachula, nazwa kojarząca nam się z jednym z meksykańskich stanów. Uprawiana przede wszystkim w południowo-zachodniej części kraju i wyróżnia się bardzo owocowym smakiem. Wyczuwalna jest w niej słodycz trzciny cukrowej, brzoskwini, moreli oraz goździków.

Coatepec

Delikatna, świetni wyważona kawa wysokogórska o niskiej kwasowości.

Oaxaca

Kawa ziarnista z południowego Meksyku (stan o tej samej nazwie). Zachwyca lekkim smakiem, delikatną kwasowością oraz znakomitym crema ze smakiem mlecznej czekolady oraz migdałów.

Maragogype

Jej ziarna wyróżnia bardzo duży rozmiar, dochodzący nawet do 2 cm, co kojarzy nam się z ziarnami kawy z GwatemaliMarogogype to kawa o długim procesie dojrzewania, sporej dawce kofeiny, niedużej kwasowości, jak również słodkim aromacie wanilii, winogron oraz miodu.

Rodzaje kawy ziarnistej z Meksyku

 

Meksykański zwyczaj picia kawy – cafe del olla

Tłumacząc dosłownie chodzi tu o picie kawy z garnka. Przyrządzana jest ona w specjalnym, glinianym naczyniu o grubym dnie. Tradycja ta jest silnie związana z historią Meksyku, a dokładnie z las Soldadras – kobietami, które pomagając bojownikom podczas rewolucji meksykańskiej przygotowywały dla nich słodki napój z czekoladą, goździkami oraz cynamonem.

Kawa z piloncillo, czyli z brązowym cukrem, przyprawami i czekoladą podawana jest przede wszystkim na specjalne okazje. Wykorzystywane są do niej grubo zmielone ziarna kawy, które gotuje się na wolnym ogniu i serwuje w glinianym kubku. Do dekoracji dodaje się również pływający w nim kawałek kory cynamonu.

Tradycyjna kawa ziarnista z Meksyku

Nas dosłownie oczarował klimat, tradycja i nieziemski aromat kawy meksykańskiej. Jeżeli i Wy zdążyliście już jej ulec, to serdecznie zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie bogatą ofertę różnego rodzaju wysokiej klasy kaw ziarnistych z całego świata.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień