Top

Kwasowość – dlaczego kawa jest kwaśna?

Kwasowość – dlaczego kawa jest kwaśna?

Poziom kwasowości mówi nam o klasie ziaren, które pragniemy wykorzystać w naszym napoju.

W naszym kawowym cyklu artykułów o cechach kawy ziarnistej przybliżyliśmy Wam już temat body kawy oraz crema kawy. Dzisiaj pragniemy zatrzymać się na dłużej przy kwestii związanej z kwasowością w kawie. Przełamiemy kilka stereotypów, nazwiemy pewne rzeczy po imieniu i być może zmienimy Wasze myślenie dotyczące parzenia kawy.

Kwaśność a kwasowość kawy- jak odróżnić?

Kwaśny smak kawy z pewnością nie jest tym, o którym marzy każdy miłośnik aromatycznych napojów kawowych.

Jednak czy kwaśność i kwasowość kawy to jedno i to samo pojęcie?

 

Otóż nie, to dwa zupełnie nieporównywalne ze sobą odczucia smakowe, o których warto powiedzieć nieco szerzej.

Na początek rozprawmy się z aspektem kwaśności kawy.

Jest to efekt niepożądany, który wyczuwalny jest przede wszystkim w kawach czarnych – niejednokrotnie zdarza się bowiem, że mleko jest w stanie skutecznie zniwelować taki aromat. Coraz częściej uważa się jednak, że kwaśny posmak kawy ma związek z jej jakością, z czym nie możemy się zgodzić.

Wpływ na to, jak bardzo nasza kawa jest kwaśna ma przede wszystkim sam proces jej parzenia. Czynnikami, które sprzyjają wysokiemu poziomowi kwasowości jest niska temperatura, nieodpowiedni czas jej parzenia, jak również defekty ziaren kawy. Wynikają one z czynników naturalnych, m. in. wpływem bakterii, powietrza lub wilgoci na ziarna kawy.

Co oznacza pojęcie kwasowości kawy?

Kwasowość (ang. acidity) to pojęcie, podobnie jak smak i aromat kawy, ściśle powiązane ze stopniem jej palenia, mielenia i parzenia. Poziom kwasowości mówi nam zatem o klasie ziaren, które pragniemy wykorzystać w naszym napoju.

 

Jeden z lepszych poziomów kwasowości zauważyć możemy w ziarnach afrykańskich kawowców. Etiopskich lub kenijskich ziarnach o słodkiej kwasowości, smakiem kojarzącym się z pomarańczą lub czarną porzeczką. Ziarna o dobrej kwasowości są z reguły tymi jasno palonymi, które parzy się takimi metodami jak chemex, aeropress lub drip.

Jakie są czynniki wpływające na kwasowość kawy?

Na to, jaki poziom kwasowości ma nasza kawa, wpływ ma wiele różnego rodzaju czynników. Najważniejszym jest z pewnością sama odmiana kawy. Większą kwasowość ma Arabika, o zdecydowanie łagodniejszym, w porównaniu do Robusty, posmaku. Kolejnym aspektem jest klimat w miejscu, w którym rosną ziarna kawowca. Dokładniej to temperatura tam panująca, stopień nasłonecznienia, czy tez poziom wilgotności.

Niemniej istotna jest gleba, na której rośnie kawa. Zwykło się uważać, że te rosnące na glebie wulkanicznej, wyróżnia wyższy poziom kwasowości. Kolejnymi czynnikami są: moment zbioru kawy, metoda jej obróbki, jak również stopień i sposób wypalania kawy. Im dłuższy proces palenia ziaren, tym kawa traci na swych właściwościach smakowych, a tym samym na kwasowości. W związku z tym, największą kwasowość posiadają kawy jasno palone.

Ostatnim, ale z pewnością niezwykle istotnym aspektem jest sposób parzenia kawy, czystość wody, zachowanie odpowiedniej temperatury podczas przyrządzania napoju, jak również odpowiednie zmielenie ziaren kawy.

Jaka kawa będzie zatem dla nas najlepsza?

Wszystko zależy od naszych preferencji. Miłośnicy słodyczy i aromatu czekolady lub karmelu z pewnością powinni zwrócić uwagę na kawę z Ameryki Południowej, a dokładnie z Brazylii lub Gwatemali. Charakteryzuje się ona niskim poziomem kwasowości. Natomiast zwolennicy ziaren o wysokiej kwasowości powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na ziarna afrykańskie.