Kawa ziarnista naturalna CaffeDelMondo Delhi Blend
Kawa ta pochodzi z krajów takich jak Brazylia, Kolumbia, Wietnam, Indie. Delphi charakteryzuje się wyczuwalnymi nutami karmelu oraz gorzkiej czekolady. Posiada intensywny aromat, crema cechuje się ciemnobrązową barwą oraz wysoką gęstością. Kawa CaffeDelMondo Delhi nie posiada kwaskowatości, za to wyróżnia się goryczkowym smakiem.
Świeżo palona kawa typu blend CaffeDelMondo Delphi
Vienna to sposób wypalania ziaren kawy na średnio ciemno. Ziarna po wypalaniu mają ciemnobrązowy kolor i lśnią od olejków. Kawa wypalana w ten sposób posiada mocne akcenty smakowe czekolady i kakao, pojawiają się także pikantne tony. W trakcie wypalania Vienna ziarna kawy osiągają w piecu do 230 stopni Celsjusza i kurczą się nawet do 30% w porównaniu do swojej wielkości przed wypalaniem.
Kawy ziarniste CaffeDelMondo Single i Blend wypalamy na bieżąco w Polsce zgodnie z zapotrzebowaniem, by do Klienta dotarły one w jak najlepszym stanie do spożycia, co wiąże się z optymalną datą wypalania. Według badań prowadzonych na zlecenie Specialty Coffee Association kawa zachowuje optymalny poziom świeżości przez 4 do 6 tygodni od daty jej wypalenia i zapakowania, jednak nie ma jednoznacznego wyznacznika do kiedy kawa jest świeża. Można przedłużyć świeżość kawy odpowiednio ją przechowując.
Jak przechowywać kawę, by zachować jej świeżość
Kawa ziarnista, tak jak i pozostała żywność, ulega procesowi starzenia się, który jest efektem szeregu zmian chemicznych i fizycznych. Symptomem starzenia się kawy jest pogorszenie się jej jakości oraz wyczuwalna zmiana profilu smakowego. Główne czynniki mające wpływ na starzenie się kawy to temperatura, wilgotność, tlen oraz światło. Optymalne warunki do przechowywania świeżo palone kawy ziarnistej to: chłodne, suche, zacienione miejsce z ograniczonym dostępem do powietrza.
Jeśli przed zaparzeniem kawy mielimy ją, nie należy robić tego zbyt wcześnie. Kawa po zmieleniu powinna zostać przyrządzona do 15 minut.
Kilka słów i Arabice i Robuście
Arabika to kawa o największym światowym spożyciu. Głównymi producentami tego gatunku kawy jest Kolumbia i Brazylia. Robustę natomiast uprawia się głównie w Wietnamie i Indiach. Arabika wydaje mniej plonu na hektar w porównaniu z robustą, dlatego koszt jej uprawy jest wyższy. Co więcej, robusta wtkazuje także większą odporność na ataki szkodników. Ze względu na wymogi klimatyczne, najlepsze warunki do uprawy kawy są na obszarze pomiędzy zwrotnikiem raka a koziorożca.
Ziarna arabika są większe niż ziarna robusty, a jej smak opisywany jest jako kwaskowo-owocowy, czasem z kwiatowym akcentem. Smak Robusty natomiast opisywany jest jako gorzko-czekoladowo-orzechowy. Arabika zawiera mniej kofeiny niż robusta, jednak zawiera około 60% więcej lipidów i dwa razy więcej cukrów niż jej konkurentka.