Top

Kawa Flat White – przepis jak zrobić!

Kawa Flat White – przepis jak zrobić!

Kawa Flat White to uosobienie elegancji i sztuki baristycznej, która zdobyła serca wielbicieli kawy na całym świecie. Tak, to jest ta mleczna kawa, która zachwyca swoim aksamitnym smakiem i wyrafinowaną prezentacją. Ale tak naprawdę, czym jest kawa Flat White, jak wygląda jej przygotowanie i czym różni się od popularnego latte czy cappuccino?

Co to jest Flat White?

Określenie Flat White po raz pierwszy zagościło w Australii i Nowej Zelandii w latach 80. XX wieku. Sekret smaku kawy Flat White tkwi nie tylko w odpowiednim doborze ziaren kawy, ale przede wszystkim w odpowiedniej technice przygotowania mleka. Mleko do Flat White powinno być spienione inaczej niż do cappuccino czy latte – powinno mieć jednolitą, aksamitną konsystencję bez wyraźnej warstwy pianki. Ze względu na gładką konsystencję mleka, Flat White jest idealną kawą do tworzenia sztuki latte art. Subtelna tekstura mleka pozwala baristom na tworzenie delikatnych wzorów na powierzchni kawy.

Flat White to kawa, która zdobyła międzynarodową popularność dzięki swojemu unikalnemu smakowi i teksturze. Sekret tkwi w starannym doborze ziaren kawy oraz w technice przygotowania mleka, które powinno być spienione do uzyskania gładkiej, aksamitnej konsystencji bez wyraźnej warstwy pianki. To połączenie intensywnego espresso z delikatnie spienionym mlekiem sprawia, że Flat White jest wyjątkowym doznaniem dla miłośników kawy.

Flat White a Latte, Flat White a Cappuccino – gdzie tkwi różnica?

Skoro w grę wchodzą kawa i mleko, łatwo wprowadzić zamieszanie. Flat White a latte, flat white a cappuccino… na pierwszy rzut oka niełatwo zauważyć różnicę. Główna różnica tkwi w proporcjach i technice spienienia mleka, co wpływa na ostatecznie odczucie smaku i tekstury podczas spożycia kawy. Cappuccino to kawa o mocnej, intensywnej kawie z wyraźną warstwą pianki. Latte zdecydowanie stawia na mleko, które jest łagodniejsze – jest tu więcej mleka i mniej pianki. Flat White, to połowa między latte a cappuccino pod względem proporcji, z odrobiną więcej mleka niż w cappuccino i mniej niż w latte. Tutaj króluje aksamitna tekstura mleka bez grubej warstwy pianki.

Jak zrobić kawę Flat White?

Aby przygotować kawę Flat White, należy przestrzegać kilku kroków, które zapewnią jej charakterystyczny smak i konsystencję. Oto szczegółowy przewodnik:

 1. Wybór ziaren kawy i przygotowanie espresso:

  • Zacznij od wyboru dobrej jakości ziaren kawy, najlepiej średnio palonych, które nadają się idealnie do espresso.
  • Zmiel ziarna na drobno, aby uzyskać bogaty i intensywny smak.
  • Użyj maszyny do espresso, aby przygotować jedną lub dwie porcje (w zależności od preferencji) intensywnego espresso. Zazwyczaj używa się około 18-20 gramów kawy na dwie porcje espresso.
  • Espresso powinno być serwowane w małej, podgrzewanej filiżance, aby utrzymać jego temperaturę.
 2. Spienianie mleka:

  • Do Flat White idealnie nadaje się pełnotłuste mleko, które lepiej spienia się i tworzy bardziej kremową teksturę.
  • Podgrzej mleko do temperatury około 60-65 stopni Celsjusza. Uważaj, aby nie przegrzać mleka, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na smak i teksturę.
  • Użyj spieniacza do mleka, aby uzyskać aksamitną i gładką piankę. Ważne, aby unikać tworzenia dużych bąbli – celem jest stworzenie drobnej, jednolitej mikropianki.
  • Podczas spieniania delikatnie poruszaj dzbankiem, aby równomiernie rozprowadzić ciepło i uzyskać jednolitą konsystencję.
 3. Wlewanie spienionego mleka do kawy:

  • Ostrożnie, ale z pewnym ruchem wlej spienione mleko do espresso. Zaleca się zacząć od niewielkiej odległości, a następnie delikatnie podnieść dzbanek, aby mleko równomiernie wymieszało się z kawą.
  • Dla osób, które lubią sztukę latte art, ten moment jest idealny do tworzenia prostych wzorów na powierzchni kawy.

Podsumowując, klucz do przygotowania doskonałej kawy Flat White leży w jakości użytej kawy, technice przygotowania espresso oraz umiejętności spienienia mleka do uzyskania gładkiej, aksamitnej konsystencji. Cierpliwość i praktyka w tych aspektach są niezbędne, aby osiągnąć idealny balans między smakiem kawy a jedwabistością mleka, co czyni Flat White tak wyjątkowym napojem.

Sprzęt do przygotowania kawy Flat White

Ekspres do kawy Flat White powinien zapewnić bezproblemowe przygotowanie espresso i spienienie mleka do idealnej konsystencji. Polecamy eczlić na ekspresy do kawy lub ekspresy do kawy kolbowe z oferty naszego sklepu z ekspresami do kawy. Jeżeli regularnie pijesz kawę, warto zastanowić się nad dzierżawą ekspresu.

FAQ

Jaka jest różnica między flat white a cappuccino? W przypadku cappuccino, stosunek kawy do mleka i pianki jest równy 1:1:1. Flat white ma mniej pianki i więcej mleka.

Jaka jest różnica między flat white a latte? Latte ma więcej mleka i mniej kawy oraz pianki. Flat white natomiast, ma mniej mleka i więcej pianki, co daje gładszą, aksamitną teksturę.

Czy flat white jest kawą z mlekiem? Tak, flat white to rodzaj kawy z mlekiem, ale różni się ona od klasycznej kawy z mlekiem proporcjami składników i techniką parzenia.

Czy mogę przygotować flat white w domu? Tak, możesz przygotować flat white w domu, ale musisz mieć odpowiedni ekspres do kawy i umiejętność dobrze spieniania mleka.

Podsumowanie

Odkrywanie kawy flat white to prawdziwa baristyczna przygoda. To smak, styl i technika parzenia, w której kluczową rolę odgrywa mleko. Czy jesteś gotowy, aby dać się porwać tej przygodzie? Zachęcamy do eksperymentowania i odkrywania swojego ulubionego rodzaju flat white.