Top

Kofeina i kawa – wpływ na nastrój i emocje?

Kofeina i kawa – wpływ na nastrój i emocje?

Kto z nas nie lubi zapachu świeżo parzonej kawy po przebudzeniu? Jak widomo jest to najczęściej spożywany napój o poranku. Ponad 80% dorosłych deklaruje, że pije kawę regularnie. Więc czy kawa i zawarta w niej kofeina ma wpływ na nasz nastrój i emocje?

Kawa i kofeina - wpływ na emocje.

W wielu ogólnodostępnych badaniach sprawdzano wpływ kawy na fizjologię człowieka. Tylko w kilku, zwrócono uwagę na możliwość powiązań między piciem kawy a emocjami i nastrojem. Kofeina i kawa- czy wpływa na nastrój i emocje? Najnowsze badania pokazują jaki wpływ ma picie kawy na Naszą codzienność.

Kawa i kofeina - wpływ na nastrój.

Nasze nastroje to w miarę długie stany emocjonalne. Doświadczamy ich nie znając ich źródła. Udowodniono, iż picie filiżanki kawy, średnio co 4 godziny, pozytywnie wpływa na Nasz nastrój.

Kawa w umiarkowanych dawkach (2-5 filiżanek), może zwiększyć przyjemne uczucie związane z naszym stanem oraz złagodzić uczucie niepokoju.

Niestety zbyt duża ilość kofeiny zwiększa nerwowość, niepokój, napięcie a nawet roztrzęsienie. Istnieje zatem związek pomiędzy piciem kawy a odwracalnymi reakcjami fizjologicznymi, przy spożyciu niewielkiej, jak i zwiększonej ilości kofeiny. Potwierdzono również że kawa nie ma zbyt większego wpływu na Nasze zdrowie fizyczne.

Najlepsza rano.

Najnowsze badania wskazują na to, że kofeina może poprawiać umiejętność skupiania uwagi, jaki i znacząco poprawić czujność, co ciekawe może nawet w pewnym stopniu ograniczać następstwa depresji. A więc już 4 filiżanki kawy dziennie są w stanie pomóc osobom, którym doskwiera poczucie niepokoju oraz inne rodzaje przygnębienia.

Największy wpływ na zmianę Naszego nastroju kawa ma w godzinach porannych. Osoby starsze są bardziej podatne na korzystny jej wpływ niż osoby młode. Zazwyczaj kofeina korzystniej działa na osoby spożywające ją regularnie, a gorzej na osoby pijące ją przypadkowo. Wydajność jest większa wśród osób, które do kawy nie są przyzwyczajone.

Prawdopodobne jest również to że Nasza świadomość podpowiada Nam iż samo wypicie kawy polepszy Nasz stan emocjonalny 🙂

Podsumowując badania i analizy możemy ze spokojem stwierdzić, że picie kawy jest wskazane, a picie świeżo palonej kawy ziarnistej CaffeDelMondo z pewnego źródła, to jest coś na co każdy dziś może sobie pozwolić.