Top

Jak dbać o ekspres w Twojej firmie?

Jak dbać o ekspres w Twojej firmie?

Czy Ty i Twoi pracownicy uwielbiają delektować się aromatyczną kawą każdego dnia? Jeśli jesteś posiadaczem ekspresu ciśnieniowego to pewnie ogólna wiedza na temat czyszczenia nie jest Ci obca. Pomimo instrukcji czyszczenia, nadal najczęstszą przyczyną awarii jest zaniedbanie ekspresu. Jak dbać o ekspres w Twojej firmie? Zapominanie o regularnym czyszczeniu może powodować uszkodzenia ekspresu, które mogą być niemożliwe do naprawy. Kawa z brudnego ekspresu jest kwaśna, dlatego że w trakcie parzenia woda wchodzi w reakcję z tłuszczem kawowym i resztkami mleka, osadzającym się w podczas korzystania z urządzenia. Aby zapobiegać takim sytuacją należy przeprowadzać rutynowe czyszczenie ekspresu. Na szczęście ekspresy automatyczne posiadają wbudowane programy czyszczenia. Większość ekspresów automatycznych wyświetla komunikat przypominjący o konieczności wykonania czyszczenia lub wymiany filtra. Dodatkową pomocą jest wyświetlacz, który udzieli nam instrukcji jak krok po kroku wyczyścić ekspres.  

Ile zajmuje czyszczenie - ekspres do kawy

Czyszczenie ekspresu dzielimy na czynności automatyczne i manualne. Zazwyczaj wykonanie podstawowego czyszczenia około zajmuję 20 minut. Przy czyszczeniu z opcją odkamieniania pełne czyszczenie może potrwać od 45 minut do 1 godziny.

Codzienna rutyna - jak dbać o ekspres w Twojej firmie?

Ekspres najlepiej czyścić pod koniec dnia, gdy mamy pewność, że nikt nie napiję się kawy. Ekspres, który był używany musi być wyczyszczony, aby zachować jego czystość w wysokim stopniu.

Podstawowe czynności, które należy wykonywać codziennie:

 • opróżnienie pojemnika na wodę
 • wsypanie fusów z pojemnika i wyczyszczenie go
 • opróżnienie tacki ociekowej i wysuszenie pojemnika
 • przetarcie dysz do spieniania mleka i podawania kawy
 • przepłukanie układu mlecznego
 • zadbanie o czystość przy urządzeniu 
 • przetarcie panelu urządzenia i przycisków
 • wyłączenie urządzenia ( podczas ponownego uruchomienia ekspres dokona czyszczenia dysz )

Skutki zaniedbania - czy chciałbyś/chciałabyś napić się kawy z urządzenia, które jest w takim stanie?

Płukanie systemu mlecznego - jak dbać o ekspres?

Płukanie systemu mlecznego odbywa się bez użycia detergentów. Codzienne wykonywanie płukania likwiduje problem zastygających resztek mleka, które mogą zatkać system mleczny. Zaniedbanie tej czynności może wpłynąć na smak kawy mlecznej, która może być kwaśna i niezdatna do picia przez zalegające resztki mleka.   

Tryb automatycznego płukania systemu mleka jest przydatną funkcją w ekspresach automatycznych. Przepłukanie systemu mlecznego uruchamia się automatycznie po przygotowaniu kawy. Czas, po którym uruchamia się płukanie zależy od ustawień ekspresu oraz modelu jaki posiadamy. Nie wolno zostawiać świeżo przygotowanej kawy przez dłuższy czas, ponieważ ekspres może się wypłukać w napój. 

Czyszczenie systemu mlecznego - ekspres automatyczny

Kompletne czyszczenie wszystkich przewodów mlecznych i wnętrza ekspresu przy użyciu specjalnego detergentu. Na jedno czyszczenie zużywamy 25-30ml płynu do czyszczenia systemu mlecznego. Płyn i wodę wlewamy do specjalnego pojemnika na czyszczenie, do którego wkładamy rurkę od systemu mlecznego. Po czym uruchamiamy program i stosujemy się do dalszych instrukcji. Nie wolno używać ciepłej wody do tej czynności, która powoduję wytrącanie się wapnia. Skutkiem takiej reakcji będzie zakamienienie ekspresu. Po przepłukaniu płynem ekspres należy przepłukać czystą wodą, która usunie resztki detergentu. 

Większość ekspresów automatycznych z wyświetlaczem komunikuje i udziela instrukcji prawidłowego czyszczenia. Podczas czyszczenia pojawiają się komunikaty o innych czynnościach, takich jak opróżnienie pojemnika na fusy i wylanie płynu z tacki ociekowej. Codzienne czyszczenie systemu mlecznego wykonujemy, gdy mama pewność, że ekspres nie będzie już używany. Inną opcją jest stosowanie dozownika płynu, w który jest wyposażony np. ekspres Franke.

W przypadku zatkania systemu mlecznego można wyjąć dyszę i przepłukać ją pod bieżącą wodą lub zostawić na noc w płynie. Dyszę powinno czyścić się z resztek raz w tygodniu.  

Jura E8 - przykład płukania systemu mlecznego

Czyszczenie bloków zaparzających - nie takie straszne jak się wydaje

Do czyszczenia bloków zostały stworzone 2 technologie. Ekspresy dzielą się na te z blokami zabudowanymi i z tymi, które są wyciągane do czyszczenia.  

 

Blok zamknięty czyścimy raz w tygodniu wrzucając tabletkę do wsypu do kawy. Niektóre ekspresy wyrzucają raz w tygodniu komunikat, który mówi o konieczności wyczyszczenia.  

 

Ekspresy takie jak Saeco i duże ekspresy np. Franke czyścimy wyciągając blok zaparzający i przepłukując go pod bieżącą wodą. Taki blok zostawiamy do wyschnięcia i montujemy do środka ekspresu. Prowadnice w bloku zaparzającym po wielkokrotnym myciu będą wymagały posmarowania smarem, aby cicho chodziły. Czyszczenie bloków wykonujemy w zależności od ilości parzonych kaw. Aroce M12 czyścimy w ten sposób po zaparzeniu 1000 kaw.  

Jura E8 - przykład gdzie wrzucamy tabletkę

Odkamienianie ekspresu - ekspres automatyczny

Na częstotliwość odkamieniania ekspresu ma wpływ kilka czynników:

 • ilości wykonywanych kaw 
 • twardość wody,  
 • czy do ekspresu został dodany filtr

Na szybsze pojawienie się problemu zakamienienia może wpłynąć już wcześniej wspomniana ciepła woda. Jeżeli ekspres nie jest regularnie okamieniany może to doprowadzić do zakamienienia termobloków, które staną się bezużyteczne. Jedyną formą naprawy takiej awarii jest zakup nowych termobloków do ekspresu. Koszt takiej inwestycji wynosi około od 400 do 500 zł. Regularne odkamienianie pomoże nam uniknąć zniszczenia termo bloków.

Ekspres odkamieniamy poprzez wlanie płynu do zbiornika na wodę. Tę metodę stosuję się również przy ekspresach podłączonych do źródła wody. 

Odpowiednie ph wody - dbanie o ekspres

Dodatkowym aspektem, który ma wpływ na szybkość zakamienienia termobloków jest twardość wody. Dodanie filtra do ekspresu rozwiąże problem twardej wody. Miękka woda nie powoduje osadzania się kamienia i polepsza smak oraz aromat kawy.  

Filtrację wewnętrzną montujemy w zbiorniku na wodę.

Filtr zewnętrzny jest podłączony do przewodu, który pobiera wodę ze zbiornika na wodę. Zostaje instalowany pod zlewem i regulowany tak, aby spełniał wymagania ekspresu. Ustawianie filtra odbywa się podczas regulacje baypassu, który jest głowicą o oznaczeniu 0% – 70%. Regulacja umożliwia ustawianie procentu wody jaki przepływa bez filtracji przez obejście, dzięki czemu możemy uzyskać miękką wodę.

Aroca M12 - zbiornik wody - jak dbać o ekspres

Zbiornik na wodę - Jura

Podsumowanie artykułu "Jak dbać o ekspres w Twojej firmie?"

Czyszczenie ekspresu automatycznego jest czynnością prostą, a jej wykonanie pozwoli nam cieszyć się smaczną kawą i ekspresem, który będzie działać przez długi czas. Dlatego warto czyścić nasz ekspres, aby uniknąć kosztów naprawy lub kupna nowego urządzenia.