Top

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać?

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać?

W sieci znajdziesz wiele rankingów, jaki wybrać ekspres do kawy? Problem w tym, iż wiele z tych artykułów to artykuły sponsorowane. Przedstawiają nam listę ekspresów np. do 3000 zł, omawiając podstawowe funkcje ekspresu. Nie wchodzą w aspekty techniczne ekspresu do kawy, wykonania czy trwałości materiału. Wynika to głównie z tego, iż osoby odpowiedzialne za content tak naprawdę niewiele wiedzą na temat ekspresów. Tym bardziej nie mają wiedzy oraz porównania pomiędzy markami różnych producentów takich jak np. Jura, Saeco, Nivona.

Nie wiesz jaki ekspres do kawy do domu wybrać? Przygotowaliśmy zestawienie, które przybliży Tobie aspekty techniczne od strony serwisowej, ale i również praktyczne oraz użytkowe.

Wybrane marki ekspresów do kawy:

Ekspresy Jura

Blok zaparzający lub jednostka zaparzająca ekspresu - wybierz świadomie

Jednostka zaparzająca, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za zaparzanie kawy. To do jednostki zaparzającej mielona jest kawa z młynka oraz dociskana mechanicznie kawa, później pompowana jest także woda. Zużyte elementy bloku zaparzającego, takie jak uszczelki będą miały duży wpływ na smak i aromat kawy oraz prawidłowe funkcjonowanie ekspresu. Spośród wielu producentów ekspresów do kawy mamy tak naprawdę tylko dwie pozycje: bloki wyjmowane i bloki na stałe zamontowane w ekspresie.

Bloki zaparzające wyjmowane występują w większości ekspresów, np. takich jak Saeco czy Nivona. Również innych marek, jak Krups czy Siemens. Konstrukcja taka pozwala na wyciągnięcie bloku i konserwację poprzez dokładne mycie oraz czyszczenie jednostki. Na tym etapie widzimy zużycie elementów. Bardzo łatwo oraz tanio możemy przeprowadzić samodzielnie wymianę uszczelek lub innych części wchodzących w skład bloku. Bloki wyjmowane dodatkowo należy smarować specjalnym smarem.

W przypadku jednostek zabudowanych, jak w przypadku wszystkich ekspresów Jura, bloki zaparzające są na stałe skręcone i niedostępne dla użytkownika. Proces czyszczenia odbywa się automatycznie przy użyciu tabletek do czyszczenia ekspresu, co jest bardzo wygodne, a dzięki komunikatom to ekspres pilnuje, aby odbywało się to regularnie. Niestety to rozwiązanie ma również swoje wady. W praktyce jest tak, iż po 2-3 latach użytkowania należy oddać ekspres do serwisu w celu wyczyszczenia komory bloku. Sama regeneracja jest bardziej kosztowana ze względu na swoją czasochłonność. Tak więc wyciągany blok jest bardziej uciążliwy na co dzień poprzez jego regularne czyszczenie.

System mleczny, czyli Cappuccino OT – one touch w Twoim ekspresie

W zasadzie kiedyś funkcja One Touch była dostępna tylko w topowych modelach ekspresów do kawy. Obecnie nieliczne ekspresy nie posiadają tzw. OT (One Touch). Cześć ekspresów do kawy i część producentów, w celu większych możliwości konfigurowania gorącego napoju posiada funkcje pienienia lub podgrzewania mleka bez jego spienienia. Co nam to daje?

Takie rozwiązanie pozwala dokładnie przygotować np. Latte Macchiato składające się z warstwy niespienionego mleka (na dole) i spienionego mleka (na górze). W przypadku ekspresów bez takiej funkcji ekspres podaje przez cały czas spienione mleko. Nie mamy w takim przypadku możliwość zaprogramowania ilości spienionego mleka. Także nie mamy wpływu na to, jak duża część mleka będzie na dole. Funkcja OT przydatna jest również w przypadku kawy Flat White, gdzie chcemy osiągnąć w sposób automatyczny kawę wymieszaną z podgrzanym mlekiem, wykończoną niską pianką mleczną.

Model ekspresu do kawy do domu z dostępną funkcją OT wraz z funkcją pienienia i podgrzewania mleka to np. Jura Z10. Funkcję tę posiadają również tańsze ekspresy do kawy: Nivona oraz Aroca. Nie znajdziesz jej niestety w ekspresach Saeco.

Jakość wykonania ekspresu do kawy do domu ma znaczenie!

Jakość wykonania i użyte materiały – jest to coś, czego niestety nie jesteś w stanie ocenić na podstawie zdjęć produktowych. Wszystkie ekspresy do domu na zdjęciach będą wyglądały perfekcyjnie. Jednak w tej dziedzinie król, a w zasadzie królowa jest tylko jedna: Ekspresy Jura!

Tak, piszę to zdecydowanie po rozebraniu wielu modeli i wielu ekspresów które miały nawet po 15 lat. Jakość plastiku w ekspresach Jura jest na najwyższym poziomie. Dzięki czemu elementy ekspresu po wielu latach się nie odkształcają, a farba się nie ściera. Jak na przykład z lakierowanych tac w ekspresach Saeco Aulika. Ekspresy do kawy Jura po odpowiednim serwisie układu wodnego oraz innych elementów znajdują swoich nabywców po raz kolejny.

Wybrane modele ekspresów Jura:

Z czego składa się ekspres do kawy? Jak porównać wnętrze ekspresu? Jakie żarna wybrać?

Tutaj oczywiście topowi producenci ekspresów będą nas przekonywać o najnowszych systemach i technologiach. Po części będzie to prawda, ale tak naprawdę większość ekspresów zbudowana jest w podobny sposób. Więc jaki wybrać ekspres do kawy do domu?

Zanim kawa trafi do bloku zaparzającego, musi zostać zmielona. Tutaj występują różnego rodzaju silniki z którymi nie ma większy problemów, jeśli ich nie zalejemy wodą. Różnice w ekspresach występują głównie w zastosowanych żarnach młynka. Do wyboru mamy żarna ceramiczne oraz stalowe. I tutaj mamy sporo marketingowych mitów zachwalających żarna ceramiczne. Teoretycznie ceramiczne żarna wolniej się tępią oraz wolniej się nagrzewają. Żarna metalowe natomiast wystarczają na ok. 8000 do nawet 20.000 cykli, a więc w domowych warunkach na całą wieczność. Nie widzę potrzeby stosowania słabej jakości żaren ceramicznych tylko po to, aby dobrze to wyglądało na porównaniu modeli. Liczy się tutaj tak naprawdę rodzaj zastosowanych żaren, ich ułożenie, możliwość regulacji. Co najważniejsze dla użytkownika efektem ma być doskonale uformowane, zbite „ciastko kawowe”, czyli to, co nazywamy również fusami. Jeśli w zrzucie kawy mamy papkę zamiast zbitych krążków nie świadczy to dobrze o jakości, bądź jest wynikiem zużycia. 

Jakie ekspresy do domu według mnie dobrze prezentują wspomniane ciastko? Nivona, Jura oraz Saeco ale tylko wyższe modele, omijałbym modele typu Saeco Lirika. Poza młynkiem warto zwrócić uwagę na to, czy ekspres posiada dwa termo bloki. Pozwala to przyspieszyć wykonywanie kaw mlecznych, ale nie pozostanie również bez wpływu na żywotność ekspresu.

Elektronika w ekspresie do kawy i jego sterowanie

W większości typów rozwiązań mamy tutaj dwie płytki drukowane, połączone z panelem startującym. W najnowszych ekspresach panel sterowania jest dotykowy (Jura S8, Jura Z10, ale również Hipresso CM1001). Elektronika to najrzadziej psujący się element w ekspresach do kawy. W tym przypadku liczy się więc funkcjonalność i dostępność kaw dla użytkowników oraz to, jak ekspres prezentuje się w Twojej kuchni.

A więc, jaki ekspres proponujemy dla Ciebie?

W zależności od budżetu, z uwzględnieniem wszystkiego co wiemy o ekspresach, wytypowaliśmy kilka modeli domowych ekspresów do kawy dla ciebie:

Hipresso CM1001– Ekspres do domu do 2500 zł– tak naprawdę Lirika, ale z dotykowym wyświetlaczem, dwoma termo blokami i od polskiego producenta, doskonałą elektroniką, kawami mlecznymi OT z podgrzewaniem i pienieniem mleka.

Nivona 759– Ekspres do domu do 3000 zł– ma wszystko co potrzebujesz, jest solidna i ma przystępną cenę.

Jura Ena 8– Ekspres do domu do 5000 zł– w wersji Touch lub przyciskowej ewentualnie E8 jeśli masz dużą rodzinę lub używasz ekspresu również w małym biurze.

Jura Z10– Ekspres do domu bez ograniczeń finansowych– dokładna kwota za ten ekspres to 12.499 zł, ale mamy tutaj do czynienia z najnowszymi rozwiązaniami, ekspres ma wszystkie ważne funkcje, wykończenie nie tylko dobre ale naprawdę doskonałe, oraz możliwość parzenia kawy w sposób cold brew. Jeśli nie masz ograniczeń finansowych, a ekspres to centrum twojej kuchnie wybór nie może być inny.

Polecane modele ekspresów do domu: