Top

Czy wiesz czego brakuje w Twoim hotelu?

Czy wiesz czego brakuje w Twoim hotelu?

Jesteś właścicielem hotelu lub pensjonatu i chcesz, aby Twoi goście zostawali na dłużej? Czy wiesz czego brakuje w Twoim hotelu? Ten istotny element ma duży wpływ na ostateczną ocenę jakości pobytu. Rezerwacja na dłuższy czas wiąże się z śniadaniami, których nieodłączną częścią jest napicie się dobrej kawy. Według statystyk 8 na 10 osób nie wyobraża sobie pobytu w hotelu bez kawy. Filiżanka małej czarnej lub kawy mlecznej działa pobudzająco i odświeżająco na umysł. Goście w hotelu docenią taką możliwość. Jednak na jakie rozwiązanie kawowe warto się zdecydować? Chętnie doradzimy!

Dobra kawa - zadowolony klient

Szeroka gama kaw na rynku utrudnia wybór odpowiednich ziaren. Najczęściej wybierane kawy to blendy, których głównym celem jest stworzenie lepszego i unikalnego smaku kawy. Blend to mieszanka kawy Arabiki i Robusty. Blendy mają profil smakowy stworzony tak, aby docierać do największej ilości osób. Dla lepszego efektu warto zdecydować się na kawę ziarnistą. Świeżo zmielona w ekspresie zyskuje na smaku i aromacie. Najlepszą kawę może zepsuć amatorska jakość ekspresu. Na jakie urządzenie się zdecydować? 

Propozycje ciekawych mieszanek kawowych:

CaffeDelMondo Delhi
Delhi

Charakterystyka ekspresu hotelowego

Wybierając ekspres do hotelu należy pamiętać, że będzie to urządzenie obsługujące bardzo dużą ilość osób. Średnie hotele cechują się zużyciem kawy na poziomie 20 kg i więcej miesięcznie. Ekspres działający praktycznie bez przerwy powinien zostać wyposażony w duże pojemniki. Ograniczeniu do minimum uzupełnianie ziarna i wody to rozwiązanie, które oszczędzi czasu. Jako dodatkową zaletę uznamy zbiorniki na fusy i skroplinę, które pomieszczą dużą ilość odpadków kawowych. Przy dużych i wydajnych urządzeniach polecane jest zautomatyzowanie ekspresu, aby automatycznie uzupełniał i opróżniał  pojemniki. 

Wysoka jakość obsługi i bezawaryjność - Czy wiesz czego brakuje w Twoim hotelu?

Ekspres do kawy, który jest intuicyjny w obsłudze ułatwi korzystnie z niego przez niedoświadczone osoby i sprawi, że unikniemy długich kolejek po kawę. Dodatkowym atutem będzie automatyczne czyszczenie po zrobieniu kawy i odkamienianie. Polecamy zaopatrzyć się w chłodziarkę do mleka, która wyeliminuje problem zepsutego mleka.

Kawy o wyjątkowych profilach smakowych:

Aroca Coffee Zone - ekspres do dużych sieci hotelowych

Aroca Coffe Zone innowacyjny ekspres do kawy, wyznacza nowe standardy w zakresie jakości, funkcjonalności oraz dostępności cenowej. Jego zaawansowane technologie i funkcje spełniają wysokie wymagania sektora, oferując nie tylko wyjątkową kawę, ale również niezrównaną łatwość obsługi i efektywność operacyjną. Idealnie dopasowany do potrzeb dużych hoteli i sieci hotelowych, ekspres ten stanowi doskonałe rozwiązanie dla obiektów z intensywnym zapotrzebowaniem na kawę. Dzięki swojej imponującej wydajności i możliwości przygotowania do 200 kaw dziennie, Aroca Coffee Zone gwarantuje nieprzerwaną obsługę najwyższej jakości, zaspokajając potrzeby gości o każdej porze dnia i nocy.

Prosty i intuicyjny w obsłudze

Ekspres Aroca Coffee Zone został zaprojektowany z myślą o intuicyjnej i wydajnej obsłudze, aby każdy użytkownik, niezależnie od doświadczenia, mógł łatwo przygotować idealną kawę. Jego duży, 10-calowy ekran dotykowy jest nie tylko estetycznie przyjemny, ale także znacząco ułatwia nawigację po menu i dostęp do różnorodnych funkcji ekspresu. 

Monitorowanie ekspresu

Jedną z najbardziej innowacyjnych funkcji Aroca Coffee Zone jest telemetria, która pozwala właścicielom i menedżerom na bieżąco monitorować stan ekspresu. Dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym, jest możliwe śledzenie ilości wykonanych kaw, czyszczeń, a nawet diagnozowanie ewentualnych błędów operacyjnych. Funkcja telemetrii oferuje kontrolę i zarządzanie ekspresami, umożliwiając optymalizację pracy i minimalizację przestojów.

Kawa i produkt instant

Aroca Coffee Zone wyposażony jest w specjalne pojemniki na instant, które rozszerzają możliwości serwowanych napojów. Dzięki temu, oprócz tradycyjnych kaw, ekspres umożliwia przygotowanie szerokiej gamy innych gorących napojów, takich jak czekolada czy herbata. To sprawia, że ekspres jest wszechstronnym urządzeniem, zdolnym zaspokoić różnorodne preferencje klientów. Pojemniki na instant są łatwe w obsłudze i konserwacji, co znacząco ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości i gotowości do przygotowania kolejnych porcji smakowitych napojów.

Nowoczesny design

Design ekspresu Aroca Coffee Zone łączy w sobie elegancję, nowoczesność oraz funkcjonalność, stając się nie tylko urządzeniem do przygotowywania kawy, ale również stylowym elementem wyposażenia każdego lokalu. Jego obudowa, wykonana z wysokiej jakości materiałów, odznacza się trwałością i łatwością w utrzymaniu, co jest niezwykle ważne w szybkim tempie pracy hoteli.

Aroca M12 - niezbędnik każdego hotelu

Aroca M12 to wszechstronne urządzenie, które powstało z myślą wyciągnięcia z kawy całego aromatu smaku i flavour. Zastosowanie w nich najnowszych technologii sprawia, że przygotowana kawa jest na poziomie tych przygotowywanych przez najlepszych baristów. M12 to w pełni automatyczny ekspres do kawy, który będzie idealnym uzupełniniem średniego biura, korporacji, hotelu lub pensjonatu oraz mniejszej stacji paliw. Dzięki możliwości podłączenia ekspresu do wody oraz zamontowania zrzutu na fusy i pozostałości po kawie urządzenie może funkcjonować bez ciągłego monitorowania. Ekspres cechuje wysoka wydajność na poziomie do 120 kaw dziennie. Aroca M12 oferuje 20 zaprogramowanych przepisów kawowych.

Duży dotykowy wyświetlacz

M12 został wyposażony w nowoczesny dotykowy wyświetlacz o przekątnej 10,1”, który wyróżnia się na tle innych ekspresów. Propozycje kawy są wyświetlane w formie ikon, które są dużym ułatwieniem dla początkujących użytkowników. Za pomocą jednego dotknięcia ekranu przygotujemy wybrany napój kawowy. Wyświetlacz gwarantuje łatwą zmianę ustawień i szybkie uruchomienie programów czyszczących. 

Ceramiczny młynek

W ekspresie został wbudowany ceramiczny młynek, którego głównymi zaletami jest niski poziom hałasu i równomierne mielenie. Dodatkowo idealne kawy mleczne zapewnia nowoczesny spieniacz, który tworzy idealnie gładką mleczną piankę. Podwójna wylewka sprawia, że kawa z ekspresu smakuje jak ta przygotowana przez profesjonalnego baristę. 

Pojemność na wysokim poziomie

Dwu litrowy zbiornik na wodę jest idealną alternatywą dla osób, które nie mają możliwości podłączenia do wody. Duży pojemnik na ziarno, w którym zmieścimy 1200g ziaren kawy eliminuje problem ciągłego uzupełniania kawy. Pojemnik na fusy mieści do 70 porcji kawowych ciastek. Takie parametry sprawiają, że ekspres może przez duży okres czasu działać bez potrzeby uzupełniania i opróżniania zbiorników. Dodatkowo wszystkie pojemniki są monitorowane i w przypadku np. zapełnienia tacki na skropliny, ekspres wyświetli komunikat o potrzebie opróżnienia. 

Nowoczesny design

Aroca M12 to urządzenie o nowoczesnym ukończeniu oraz kolorowym oświetleniu dookoła wyświetlacza. Kolorowa ramka zmienia barwę co parę sekund lub może zostać ograniczona do 1 koloru. Barwę można dostosować według własnych potrzeb. M12 to urządzenie, które bez wątpienia przyciąga wzrok każdego i nie pozostawia obojętnym. Minimalistyczny, nowoczesny wygląd oraz stalowa, lustrzana konstrukcja sprawia, że model wpasuje się w każde wnętrze. 

Chłodziarka Aroca BR9CN

Chłodziarka na mleko Aroca BR9CN zapewnia świeżość mleka przez długi okres czasu. Przedział temperaturowy, który osiąga urządzenie od 0’C do 4’C. BR9CN mieści do 9 litrów mleka. Taką pojemność zapewnia kontener na mleko, w który jest wyposażona chłodziarka.

Aroca BR9CN posiada szklane drzwiczki i dotykowy panel sterowania, który ułatwia manipulację w urządzeniu.  

Idealny dodatek - Czy wiesz czego brakuje w Twoim hotelu?

Urządzenie dopasowuje się do każdego modelu ekspresu do kawy, które wymaga chłodziarki. Innowacyjność i nowoczesny design BR9CN sprawia, że jest idealnym dopełnieniem każdego hotelu, pensjonatu lub kuchni biurowej. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedź się więcej na Naszej stronie lub wyślij zapytanie.