Top

Zalety regularnego picia kawy

Zalety regularnego picia kawy

Kawa jako najpopularniejszy napój na całym świecie codziennie zyskuje uznanie wśród pracowników i studentów. Szybsze tempo życia skłania ludzi do korzystania z każdej okazji do napicie się kawy. Często kupowana na stacjach benzynowych wracając z wyczerpującej podróży lub w punktach kawowych przy okazji zakupów. Jej unikatowy smak i aromat znają wszyscy. Czym jest kawa? Sama kawa jest pestkami owocu kawowca, które poddawane odpowiedniej obróbce zyskują swoje wyjątkowe właściwości. Czy picie kawy jest zdrowe? Nie od dziś wiadomo, że temat właściwości leczniczych kawy to kwestia sporna. Istnieją miłośnicy jak i przeciwnicy tej koncepcji. Jakie są zalety regularnego picia kawy? W oparciu o najnowsze badania poruszymy tę kwestię, wykluczymy mity i rozwiejmy wszystkie niepewności. 

Czym jest kofeina i czy trzeba jej unikać?

Kofeina to substancja, którą znajdziemy w kawie. Często uważa się, że jej spożycie może powodować szereg negatywnych skutków. Jednak czy trzeba obawiać się naparu kawowego? Kofeina oddziałuje na różne narządy takie jak: mózg, serce, naczynia krwionośne oraz jelita. Najnowsze badania udowadniają, że kawa pita w rozsądnych ilościach ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. 

Wzór chemiczny kofeiny

Jak działa kofeina? - Zalety regularnego picia kawy

Kofeina wpływa na receptory adenozyny. Pobudzenie receptorów przez adenozynę sprawia, że mózg i serce pracują wolniej. Kofeina blokuje adenozynę i jej działanie, dzięki czemu stajemy się pobudzeni, ustępuje zmęczenie i wzmacnia się skurcz serca. Picie kawy przed pracą sprawi, że Nasza wydajność będzie o wiele lepsza. 

Korzystny wpływ kawy i jej skutki zależą od tego jak często po nią sięgamy. Osoby, które regularnie spożywają kawę mogą w mniejszym stopniu odczuwać jej zalety, z powodu przyzwyczajenia się organizmu. Najbardziej narażone na odczucie nieprzyjemnych objawów są osoby, które sporadycznie sięgają po kawę i piją ją w dużych ilościach. 

Wybrane kawy Caffedelmondo Blend:

Rome

Boston

Delhi

Kawa, źródło minerałów i mikroelementów

Kawa jest najbardziej popularną i legalną używka, która jest pita po kilka razy dziennie. Pijąc kawę warto zastanowić się jakie związki chemiczne możemy w niej znaleźć. W zależności od gatunku kawy, warunków uprawy, sposobu jej obróbki ilość zawartych w niej mikroelementów będzie się różnić. Ważną kwestią jest również woda, która została użyta do przygotowania kawy.  Woda bogatsza w mikroelementy, będzie wzbogacać napój. Za tym również idzie różnica w jej smaku. 

Minerały i witaminy - Zalety regularnego picia kawy

Głównym mikroelementem kawy jest pobudzająca kofeina, przez którą kawa jest gorzka. Arabika zawiera od 0,7 – 1,6% kofeiny, a Robusta od 1,7 – 4%. Ku zaskoczeniu w kawie znajdują się minerały i witaminy. W kawie występują przede wszystkim magnes, fosfor, mangan, wapń oraz potas. W dużo mniejszych ilościach występują w niej również chrom, sód, nikiel, żelazo, cynk, miedź, kobalt, fluor, oraz jod, a główne witaminy występujące w kawie to witamina E i B. 

Wbrew powszechnym opiniom kawa jest świetnym źródłem magnezu i potasu. Od 3 do 4 filiżanek dziennie może uzupełnić zapotrzebowanie na te minerały. Stwierdzenie mówiące o wypłukiwaniu się magnezu podczas spożycia kawy jest nieprawdziwe. Taki mit zaczęły rozpowszechniać firmy zajmujące się suplementacją w diecie, aby zdobyć większą ilość klientów. 

Opierali swoją tezę o badani naukowe, w którym udowodniono, że 300mg kofeiny z kawy wypłukuje 4mg magnezu. Według przelicznika 300mg magnezu znajdziemy w około 3 filiżankach kawy. Przeliczając, te wartości wychodzi, że pijąc jedną filiżankę o pojemności 100ml około 94% dostarczonego magnezu zostaje w organizmie. 

Kwasy w kawach

W kawie znajduje się kwas cholorogenowy, który jest organicznym związkiem z grupy polifenoli. Kwas cholorogenowy ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zawartość polifenoli zmniejsza się podczas wypalania. Zielona Arabika zawiera około 6% polifenoli, a Robusta 10%. Palenie ziaren wpływa na powstanie w nich kwasów organicznych: kwas mlekowy, octowy, mrówkowy i glikolowy. Kwasy tłuszczowe stanowią około 7-17% składu chemicznego kawy, a ich ilość zależy od metody parzenia kawy. Im kawa jest drobniej zmielona tym więcej tłuszczów zostanie uwolnionych do naparu. W kawie znajdziemy takie kwasy tłuszczowe jak kwas stearynowy, arachinowy, linolenowy, linolowy, palmitynowy, oleinowy, i behenowy.

Węglowodany i białka

Kawa zawiera w sobie węglowodany i białko. Po wypaleniu większość z mikroelementów ulega rozpadowi. W zielonym ziarnie znajdziemy 13% białka, które znika po wypaleniu. Natomiast w surowych ziarnach znajdziemy około 40% cukrów, które w większości podczas palenia ulegają rozpadowi do postaci substancji cukrowych. Podczas parzenia kawy większość zostaje w fusach.  

Woda

W skład ziaren kawy wchodzi określona ilość wody zależna od sposobu obróbki i stopnia wypalenia. 

Dobra kawa, czysty umysł - Zalety regularnego picia kawy

Pobudzenie organizmu i refleks

Kofeina działa pobudzająco, dzięki wspomnianej wcześniej blokadzie działania adenozyny na receptory. Uczucie pobudzenia, zwiększenie energii i koncentracji mają szczególny wpływ podczas pracy lub ważnego projektu. Picie kawy ułatwia przypominanie sobie wielu informacji. Spożycie kawy wpływa pozytywnie na działanie mózgu. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że kofeina skraca czas reakcji nawet o 10%. Spożycie dużej ilości kawy przez niektóre osoby może powodować niepokój i stres.  

Pij kawę, będziesz silny

Oprócz pobudzenia i czystych myśli kawa wspiera siłę mięśni i sprawność fizyczną. Kawa wpływa na wytrzymałość, siłę naszych mięśni, ale również na metabolizm energetyczny. Kofeina wpływa na układ oddechowy, dzięki czemu zmienia się tempo oddychania, a drogi oddechowe rozszerzają.

Picie kawy, a choroby serca

Dla wielu osób kwestią sporną jest wpływ picia kawy na zdrowie układu krążeniowego. W sercu znajdują się receptory adenozyny, których działanie zostało wytłumaczone wcześniej. Wypicie kawy powoduje wzrost siły skurczu serca i częstotliwość jego bicia, co ma pozytywny wpływ na układ krążeniowy.  

Czy kawa podnosi ciśnienie krwi?

Osoby pijące kawę bardzo często obawiają się negatywnych skutków odbijających się na ciśnieniu krwi. Badania udowodniły, że osoby sporadycznie sięgające po kawę mogą nabawić się nadciśnienia. Okazuje się, że regularne picie kawy nie ma wpływu na ciśnienie m. in, dzięki wytworzonej tolerancji. 

Caffedelmondo Single Origin

Colombia Supremo Medellin

Brazil Santos from Guaxupe

India Monsooned Malabar

Bóle głowy - powód do niepokoju?

Kawa pita regularnie działa przeciwbólowo, dlatego kofeinę często znajdziemy ją w składzie leków przeciwbólowych. Regularni kawosze mogą odczuwać negatywne skutki nagłego odstawienia kawy. Nagłe zaprzestanie picia kawy może spowodować bóle głowy, migreny, zmęczenie, senność, niepokój co jest objawem abstynencji. Kofeina jest czynnikiem mogącym wywołać napad migreny gdy zostanie nagle wyeliminowana. Rozwiązaniem tego problemu jest odstawianie kawy poprzez stopniowe zmniejszanie wypijanej dawki.

Kofeina - Strażnik układu nerwowego

Wspomniane wcześniej działania kofeiny, które blokują pracę adenozyny mają funkcję ochronną układu nerwowego. Regularne spożycie kawy może mieć wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona. Oprócz tego spożycie kawy może zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera, co wiąże się ze spowolnienia produkcji betaameloidu. Najnowsze badania dowodzą, że picie kawy może również zmniejszyć ryzyko powstania demencji, udaru mózgu oraz otępienia poudarowego. 

Wybrane kawy Caffedelmondo Blend:

Palermo

Rio de Janeiro

Amsterdam

Jak kawa wpływa na układ pokarmowy?

Kawa wbrew pozorom nie wpływa na powstawanie chorób żołądka. Regularne picie kawy przyczynia się do regeneracji układu pokarmowego i jego lepszego działania.

Kwas cholorogenowy, który jest jednym z głównych składników w kawie ma pozytywny wpływ na organizm. W badaniach naukowych udowodniono, że reguluje uszkodzoną powierzchnię błony śluzowej żołądka i zapobiega powstaniu choroby wrzodowej. 

Kofeina ma właściwości moczopędne. Spożycie kofeiny zwiększa wydalanie wapnia z organizmu. Dzięki temu picie kawy może ograniczyć powstawanie kamieni nerkowych. Kawa przyczynia się do pobudzenia ruchu jelit. 30% Polaków odczuwa skutki wypicia kawy już po 4 minutach. Dodatkowo kawa wspiera proces regeneracji jelit. 

Kontynuując, kawa wspiera odbudowę wątroby. Badania wykazały, że jedynie kawa z kofeiną ogranicza włóknienie wątroby. U zaobserwowanych pacjentów kofeina zmniejszała ryzyko powstania włóknienia u osób z zapaleniem wątroby typu C. Kawa również obniża możliwość powstania marskości wątroby. Taki wpływ ma jedynie kawa, a nie napoje zawierające kofeinę. 

Regularne picie kawy zmniejsza ryzyko powstania kamicy żółciowej. Kofeina zapobiega krystalizacji cholesterolu w pęcherzu żółciowym. Działanie profilaktyczne kofeiny zmniejsza ryzyko powstania niektórych nowotworów.

Bezpieczna dawka kawy - Zalety regularnego picia kawy

Ogólnie za bezpieczną dzienną dawkę kofeiny uważa się 400mg, a jednej filiżance kawy znajdziemy 100mg kofeiny. Dawka bezpieczna i równocześnie o właściwościach prozdrowotnych wynosi maksymalnie 4 filiżanki kawy dziennie o pojemności 250ml.